Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > Matsakis, Tayip Erdoğan için 21. Yüzyıldaki Atatürk dedi


Matsakis, Tayip Erdoğan için 21. Yüzyıldaki Atatürk dedi
Tarih 11/11/2007 15:15 Yazar Paradox Okuyanlar 1492
Print Pdf Email RSS
.AP Üyesi Rum Milletvekili Matsakis, Başbakan Erdoğan İçin '21. Yüzyıldaki Atatürk' Dedi. Matsakis 'Kıbrıs Sorununun Çözümü Anahtarı Erdoğan'ın Cebinde' İfadesini Kullandı

Matsakis: Erdoğan 21. Yüzyıldaki Atatürk Çıkışları ile ünlü Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Rum milletvekili Mario Matsakis, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için "21. yüzyıldaki Atatürk" dedi. Matsakis "Kıbrıs sorununun çözümü anahtarı Erdoğan'ın cebinde" ifadesini kullandı.
21-22 Kasım'da Ankara'da yapılacak olan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısına katılacak olan Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Üyesi Mario Matsakis, Türkiye ziyareti öncesi ABHaber'e konuştu.


     Başbakan Erdoğan'ın son yıllarda yaptığı reformlarla Türkiye'yi Asya'dan alıp Avrupa'ya bağladığına işaret eden Matsakis, "Erdoğan Türkiye'nin 21.yüzyıldaki Atatürkü'dür" dedi.


     Kıbrıs'taki tüm sorunlar çözümlenebileceğini kaydeden Matsakis, "Dünyadaki hiç bir sorun yok ki çözümlenmesin. Burada en önemli sorun ve bizim ihtiyacımız olan olumlu ve mantıksal yaklaşımdır. Kıbrıs sorununun 2008'de çözümlenebileceğini düşünüyorum. Burada gerekli olan eski değil yeni fikirlere ihtiyaç olduğudur" dedi.

Kıbrıslı Rum ve Türkler olarak yeni yüzlere ihtiyaçları olduğunu kaydeden Matsakis, Kıbrıs sorununun Kıbrıs Rum Kesimi ile Ankara arasında bir anlaşma olmadan çözümlenemeyeceğini iddia etti. Matsakis, sorunun çözümü için gerekli anahtarın Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın cebinde olduğunu dile getirdi.

Mario Matsakis, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ne uyguladığı ambargonun sadece kağıt üzerinde kaldığını öne sürerek pratikte zaten bunun geçerli olmadığını söyledi.


     Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin Türkiye ile ilgili söylemlerine tamamen karşı olduğunu vurgulayan Matsakis, "Kimse Türkiye'yi AB yolundan döndüremez. Türkiye geriye dönüşü olmayan bir yola girdi. Artık AB üyesi olacak. AB'nin Türkiye'ye mutlaka ihtiyacı var. Türkiyesiz AB olamaz" dedi. (ANKA)
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama