Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > Küba'da devrim biiti, ateşli kizlarla paraniza aşk'a cevirin


Küba'da devrim biiti, ateşli kizlarla paraniza aşk'a cevirin
Tarih 29/06/2008 03:07 Yazar Okuyanlar 5088
Print Pdf Email RSS
küba devrim bitti paranıza aşka çevirin...Kübada devrim sona erdi. Küba’da romantik devrim kapitalist aşka yenik düştü.

Küba’nın yabancılara sattığı puro ve Che Guavera tişortlarından gelen paralar artık Küba’yı geçindirmeye yetmiyor. Bugünlerde Havana sokaklarında hala Küba devrimini yücelten şarkılar duymanız mümkün.

Ama yoksulluktan bezmiş Kübalı kızlar karşılarındaki turistlere "Adios Che Guevara, beinvenido al amor" (Elveda Che Guavera, hoş geldin aşk) türküsünü söylüyorlar.

Devrim Küba'ya dalgalarla gelmişti ama bu sefer rüzgarlar başka türlü esiyor. 28-06-2008, Cumartesi
 
 
Küba'da parayı aşka çevirebilirsiniz!
Küba’da romantik devrim kapitalist aşka yenik düştü.

Fidel Castro’nun Küba devlet başkanlığını, kardeşi Raul Castro’ya bırakmasının hemen ardından, Küba’da normal vatandaşların Internet erişimi ve bilgisayar sahibi olması serbest bırakıldı.
Küba’nın yabancılara sattığı puro ve Che Guavera tişortlarından gelen paralar artık Küba’yı geçindirmeye yetmiyor. Bugünlerde Havana sokaklarında hala Küba devrimini yücelten şarkılar duymanız mümkün. Ama yoksulluktan bezmiş Kübalı kızlar karşılarındaki turistlere "Adios Che Guevara, beinvenido al amor" (Elveda Che Guavera, hoş geldin aşk) türküsünü söylüyorlar.
Küba'da kapitalist aşkın kapısını açan sözcük: JINETERA"
Ülkedeki rejim ne kadar aksini iddia etse de hayatın dinamiklerinin önüne kimse geçemiyor. Fidel Castro’nun Küba devlet başkanlığını, kardeşi Raul Castro’ya bırakmasının hemen ardından, Küba’da normal vatandaşların internet erişimi ve bilgisayar sahibi olması serbest bırakıldı.

Her ne kadar Küba Bilgisayar Bilimleri ve İletişim Bakan vekili Boris Moreno "Küba vatandaşlarının bireysel olarak internet erişimlerine karışmıyor. Biz interneti, Küba devrimini ve bunca yıldır koruduğumuz ve inandığımız prensipleri savunmak için kullanıyoruz" dese de, hayatın gerçekleri Kübalı yetkilileri yalanlamakta.

Küba’daki fuhuşun ne kadar yaygınlaştığı artık internet bloglarında bizzat Kübalılar tarafından itiraf ediliyor. Hatta bunu gösteren bir takım belgesel filmler internet üzerinden gizlice dışarıya sızdırılmaya başladı bile.

Diğer yandan, Dallas Morning News gazetesinin Havana mahreçli olarak Tracey Eaton imzasıyla yayınladığı haberde, polisin yoğunlaşan baskısı nedeniyle Kübalı fahişelerin giderek caddelerden çekildiği ama internet üzerinden kurdukları siteler üzerinden potansiyel müşterilerine ulaşmaya başladığı ileri sürüldü.

KÜBA'DA FUHUŞ NASIL BAŞLADI

1990 yılında Sovyetler Birliği’nin çökmesine yakın süreçte Küba’ya yaptığı ekonomik yardımları durdurması geniş çapta bir yoksulluğun ortaya çıkmasına neden oldu. Yıllık 6 milyar dolar gibi bir yardımdan mahrum kalan Küba ekonomisi böylece ani bir çöküşe geçmişti.

Havana ve diğer şehirlerin diskolarında, otellerinde ve plajlarında binlerce Kübalı fahişe Batılı turistlerin vereceği dolarlar karşılığında hizmetlerini sunmaya başladı. Ve Küba birden bire seks turizminin en gözde ülkesi oldu. O tarihlerde mesela İngiliz Sunday Times gazetesinin seyahat sayfasında A.A.Gill imzasıyla çıkan bir seyahat yazısında "Kübalı kızlar, fuhuşun Ferrari’sidirler. Formula 1’de yarışacak kadar hızlıdır ve ne de ateşli oluyorlar." ifadelerine yer verilmişti.

Aradan geçen zaman içinde polis baskısı çok yoğunlaştı. Fahişelik suçundan hapse düşme korkusu yaşayan kızlar gene de işi bırakmadılar. Diğer Güney Amerika ve Karayip ülkeleri seks turizminin yeni gözde mekanları haline gelirken Küba’nın kızları gözden düşer gibi olmuştu.

GERÇEKLER VE RAUL CASTRO DÖNEMİ

Pek çok Kübalı ayda 10-12 dolar gibi bir parayla geçinmeye çalışırken bir fahişenin ortalama aylık kazancı 500 doları buluyor. Böyle bir ekonomik tablo ortadayken hayatın gerçeklerine hiçbir polis devletinin dayanabilmesi mümkün değil.

İnternet erişiminin Küba’da yaygınlaşması hem Küba’da nasıl bir hayat yaşandığını daha net bir şekilde dış dünyaya gösterirken, Kübalı fahişelerin de polis baskısı karşısında sığındığı yeni bir ortam sunmuş oldu.

KÜBA'DA AŞKIN KAPISINI AÇAN SİHİRLİ SÖZCÜK: JİNETERA

İspanyolca’daki 'jinetera' sözcüğü aslında kadın jokey anlamına geliyor. (Erkek jokeylere ‘jinatero’ deniyor) Küba’da ‘jinetera’ olarak bilinen kızlar aslında sokak fahişeleri değil. Bunları bir tür ‘eğitimli ve stil sahibi’ eskort kızlar olarak tanımlamak daha doğru olur.

Internet üzerinden müşteri arayan ve gerekirse Küba’daki birkaç günlük ziyaretiniz sırsında size hem arkadaşlık hem rehberlik yapacak bir jinetera ile bağlantıya geçmek Google’da "JINATERA" sözcüğü üzerinden araştırma yapmanız yeterli.

ADIOS CHE GUEVERA – BIENVENIDO AL AMOR

Küba denince Türkiye’de ve dünyada hala 'Che' Guavera’nın romantik karizmasında ifadesini bulan Küba devrimi hatırlanıyor.


Oysa Küba’nın yabancılara sattığı puro ve Che Guavera tişortlarından gelen paralar artık Küba’yı geçindirmeye yetmiyor. Bugünlerde Havana sokaklarında hala Küba devrimini yücelten şarkılar duymanız mümkün. Ama yoksulluktan bezmiş Kübalı kızlar karşılarındaki turistlere "Adios Che Guevara, beinvenido al amor" (Elveda Che Guavera, hoş geldin aşk) türküsünü söylüyorlar.

Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Onur
yorumlar Yazık, oldu devrime yazık oldu küba halkına... Dünya gibi küba'da değişime girdi...
16
Tem
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.