Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Haberler > Türkiye haberleri > Türkiye-Irak Sınırındaki Köyler Boşaltıldı


Türkiye-Irak Sınırındaki Köyler Boşaltıldı
Tarih 07/11/2007 21:03 Yazar Onur Okuyanlar 1196
Print Pdf Email RSS

Ürkiye'nin PKK Kamplarına Müdahale Etme İhtimali Üzerine Sınır Köylerini Boşaltan Kuzey Iraklılar, Evlerine Bir An Önce Geri Dönmek İstiyor.

Erdoğan-Bush görüşmesini yorumlamaya çalışan köylüler, Türkiye'nin operasyon yapıp yapmayacağı sorusunun cevabını merakla bekliyor.Muhtemel sınır ötesi operasyondan tedirgin olan Hakkari'nin Üzümlü ilçesi 49. Hudut'a komşu sıfır noktasındaki Behedi köyü halkı, terörist kamplarıyla aynı bölgede olmalarını talihsizlik olarak görüyor. 1999 yılında BM Habitat Projesi kapsamında 521 bin dolar ödenerek yaptırılan 31 evin de aralarında bulunduğu 200 haneli yaklaşık 3 bin nüfuslu köyü, operasyon korkusuyla


boşaltanlardan geriye sadece 85 kişi kaldı. Kürt ve Keldaniler'in bir arada yaşadığı köyde jeneratörden üretilen elektrik kullanılıyor. Ancak, petrol ülkesi Irak'ta son aylarda artan petrol fiyatları nedeniyle köyde elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Köy sakinleri kendileri için bir an önce çözüm bulunmasını istiyor.

Şaban Muhammed (60) isimli köylü, köyde yaşlılardan başka kimsenin kalmadığını belirterek, "Yıllardır terörden en büyük zararı biz görüyoruz. Buralarda barınıyor olabilirler; bunun suçlusu biz değiliz. Hükümet var, peşmerge var, onların bu meseleyi halletmesi lazım. Terör yüzünden biz de evlerimizden, evlatlarımızdan ayrı kalıyoruz. Bizi bu beladan kurtarın" dedi.

Türkiye'ye 3 kilometre mesafedeki köylerini beklediğini anlatan Muhammed Salih de, "Yıllardır Türkiye ile kapı komşusuyuz. Yıllardır buralarda terör var. Bu dağlar mağaralarla dolu. Bu mağaraların sahibi kimse bunlara 'çıkın' desin. Kimse kimsenin evinde zorla oturamaz" şeklinde konuştu.

Kuzey Irak bölgesel yönetimi, Irak'ın içinde bulunduğu şartlar nedeniyle yeniden toparlanmaya çalışan ve Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını artıran PKK'ya karşı operasyon yapılmasını istemiyor. Fakat bugüne kadar Kuzey Irak topraklarına geçerek 23 kez operasyon düzenleyen Türk birlikleri, 1992 yılında Talabani ve Barzani'nin onayıyla girdiği Kuzey Irak'ta Bamerni, Kani-Masi ve Amediye'nin de aralarında olduğu 5 bölgede halen görev yapıyor.

Begova yakınlarındaki Dilmentepe'de konuşlanan tank ve top destekli ağır silahlarla hakim bölgelerden terör kamplarını takip eden özel eğitimli askerlerimiz, Kuzey Irak'taki kampların bir çoğunu da imha etmeyi başardı.

Öte yandan Kuzey Irak'ın sınır bölgesindeki yerleşim alanlarında Türkiye aleyhtarı propaganda çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. Ancak bazı Kürtler'in Türkiye'nin bir an önce bölgeye girmesini ve bu gerginliğe son vermesini istedikleri öğrenildi.

Bu arada Zaho'da önceki gece saat 23.50'de verilen alarm paniğe yol açtı. Sokaklar bir anda boşalırken, gece boyunca uzun süreli elektrik kesintileri uygulandı. Alarmla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.
   
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.