Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Türkiye haberleri > 2007 Yılı terörle mücadele yılı oldu.


2007 Yılı terörle mücadele yılı oldu.
Tarih 31/12/2007 18:15 Yazar Onur Okuyanlar 1325
Print Pdf Email RSS
2007 Yılı terörle mücadele yılı oldu.mücadele 2007 Yılında Ülke Gündemini En Fazla Meşgul Eden Konuların Başında Terör Geldi. Türkiye Genelinde Güvenlik Güçlerinin PKK'ya Yönelik Gerçekleştirdiği Operasyonlarda Kaç Terörist Öldürüldü?

2007 yılında ülke gündemini en fazla meşgul eden konuların başında terör geldi. Türkiye genelinde güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda toplam 785 terörist etkisiz hale getirildi.2007 yılında baharla birlikte terörist eylemlerde artmaya başladı. Özellikle 22 Temmuz'da yapılan genel seçimler öncesi terör örgütü PKK, artırdığı eylemleriyle asker sivil onlarca kişinin ölümüne yol açtı.


Terör örgütünün Şırnak ve Dağlıca'da gerçekleştirdiği katliamlar, bardağı taşıran son damla oldu. Hain saldırıların ardından harekete geçen hükümet, sınır ötesi operasyon için Meclis'ten tezkere yetkisi aldı.

28 Kasım 2007 tarihinden itibaren sınır ötesi harekat konusunda yetkilendirilen Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek için gereken askeri tedbirleri alarak bu kapsamda ilk operasyonunu 1 Aralık 2007 tarihinde yaptı. Güvenlik güçlerinin sınır ötesi operasyonları birbirini izledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne karşı en büyük operasyonları ise, 16 ve 22 Aralık 2007 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Havadan terör örgütünün Kandil Dağı'ndaki kamplarına yönelik düzenlenen operasyonlarda, Irak'ın kuzeyinde Metina, Zap, Avaşin ve Hakurk bölgelerinde 22, Kandil Dağı bölgesinde 11 olmak üzere; her birinin içinde pek çok tali hedef bulunan, ayrıntılı bir analiz sonucu tespit edildi.

Defalarca doğrulanan ve sadece teröristlerin kullandığı tesislerden oluşan toplam 33 adet hedef grubu (200'den fazla münferit hedef) savaş uçakları ile karada konuşlu ateş destek unsurları tarafından ateş altına alındı.

Genelkurmay, bu operasyonlarda açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Yıl içinde operasyonlarla teröristlere ağır kayıplar verdiren güvenlik güçleri, bölgedeki operasyonlarda 488 terörist ölü, 191 teröristi ise sağ olarak ele geçirdi. 2007 yılında terör örgütündeki çözülmelerde devam etti.

Örgütün gerçek yüzünü gören 106 terörist, güvenlik güçlerine sığındı. 12 aylık dönemde toplam 785 terörist etkisiz hale getirildi.

2 TON 600 KİLO PATLAYICI ELE GEÇİRİLDİ

Sınır ötesi operasyonlarla terör örgütü PKK'ya büyük darbe vuran güvenlik güçleri, teröristlerin araziye döşediği patlayıcılara karşı da büyük mücadele etti. Hava sıcaklığının eksi 15 dereceye kadar düştüğ bölgede mehmetcik, arazide patlayıcı tuzaklarını bir bir tespit edip imha etti.

Teröristlerin saklandığı mağaraları belirleyen güvenlik güçleri, örgüte ait tonlarca gıda ve yaşam malzemesini ele geçirdi. 2007 yılının 12 aylık döneminde terör örgütü eylemlerinde toplam 223.5 kilogram A-4 Plastik Patlayıcı Madde, 174.35 kilogram C-4 Plastik Patlayıcı Madde; 8.5 kilogram da C-3 Plastik Patlayıcı Madde kullandı.

Teröristler 2007 yılında güvenlik güçlerine yönelik kurduğu 455 tuzakda toplam 2 ton 640 kilo 2 gram patlayıcı madde kullandı.

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarını aralıksız sürdüren güvenlik güçleri en çok kaybı, çatışmalarda değil, örgütün arazi ve yol kenarlarına döşediği mayınlar yüzünden veriyor. Terörle mücadele kapsamında güvenlik güçlerinin 2007 yılında verdiği 131 şehidin 49'u teröristlerin döşediği mayınların patlaması sonucu hayatını kaybetti. (Cihan Haber Ajansı) 4 saat önce
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.