Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > 2007'ye Damgasını Vuran Diplomasi Olayları


2007'ye Damgasını Vuran Diplomasi Olayları
Tarih 29/12/2007 22:50 Yazar Onur Okuyanlar 1101
Print Pdf Email RSS
2007'ye Damgasını Vuran Diplomasi Olayları...Türkiye, Avrupa Birliği Sürecinde 2006'yı Ek Protokol Tartışmaları ile Geçirdi. Avrupa Birliği, Türkiye'nin Rum Kesimi'ne Deniz ve Hava Limanlarını Açmasını İstedi.Türkiye, Avrupa Birliği sürecinde 2006'yı Ek Protokol tartışmaları ile geçirdi. Avrupa Birliği, Türkiye'nin Rum Kesimi'ne deniz ve hava limanlarını açmasını isterken Ankara öncelikle Brüksel'in KKTC'ye yönelik sözlerini tutması gerektiğini hatırlattı. Finlandiya'nın dönem başkanlığı döneminde bu sorun aşılmaya çalışıldı ancak 2006, Türkiye ile yürütülen 8 başlıkta müzakerelerin askıya alınması ile son buldu. 2006'in bu şekilde son bulması ardından 2007 yılı da Fransa Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olan muhalifliği ile geçti.


Türkiye, AB sürecinde 2007'ye, Ankara'nın AB üyeliğine karşıt söylemleri ile bilinen Angela Merkel'in liderliğini yaptığı Almanya'nın dönem başkanlığını devralması ile başladı. Merkel'in karşıtlığının bilinmesine rağmen Türkiye bu dönemde işletme ve sanayi politikası, istatistik ve mali kontrol olmak üzere 3 fasılda müzakerelere başladı. Yılın ikinci yarısında Portekiz dönem başkanlığını devralırken Ankara bu dönemde Trans-Avrupa şebekeleriyle tüketicinin ve sağlığın korunması olmak üzere 2 fasılda daha müzakerelere başladı.

2006'DA RUM KESİMİ, 2007'DE FRANSA

Türkiye, 2006'da Rum Kesimi ile Ek Protokol yüzünden karşı karşıya gelmişti. Bu konuda anlaşma sağlanamaması nedeniyle müzakere sürecinde 8 fasılda görüşmeler askıya alınmıştı. Türkiye, 2007'ye bu şekilde girerken bu sefer de Fransa'da yıldızı iyice parlayan Nicolas Sarkozy'nin Türkiye karşıtı söylemleri ile mücadele etmek zorunda kaldı. Sarkozy, her fırsatta Ankara'nın AB üyeliğine karşı olduğunu yinelerken cumhurbaşkanlığına kadar yükseldi. Sarkozy'nin cumhurbaşkanı olması ile işlerin zorlaşacağı belli olurken, Fransız lider önceliğini Avrupa Birliği'nin kurumsal reformu anlamına gelen AB Anayasası'na verdi. Bu önceliğine rağmen Paris, Türkiye'nin tam üyeliği manasına geleceğini ileri sürdüğü Ekonomi ve Para Politikası başlığında AB müzakerelerine başlamasına engel oldu.

Avrupa Birliği lideri anayasa konusunda adımlarını hızladırırken 18 Ekim'de liderler AB Anayasası'nın yerini alacak Reform Anlaşması üzerinde anlaştı. Liderler, 13 Aralık'ta da Lizbon'da bu anlaşmaya imza attı. Bu sırada, Sarkozy, 14 Aralık'ta yapılan liderler zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye ile yürütülen müzakerelerin hedefinin üyelik olduğuna dair ifadenin çıkarılmasına sağladı. Sarkozy ayrıca, Türkiye ile müzakerelerin devamı için Akil Adamlar Komitesi'nin kurulmasında ısrar etti. Brüksel, Sarkozy'nın bu isteklerine boyun eğmek durumunda kaldı. Sarkozy'nin bu isteklerinin yerine gelmesi ile Ankara, Trans-Avrupa şebekeleriyle tüketicinin ve sağlığın korunması olmak üzere 2 fasılda daha müzakerelere başladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin AB sürecine yavaşlatıcı etkisinin yanı sıra Türkiye, 2007'yi seçimlerle geçirdi. 2006'in son günlerinden itibaren Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçim sürecine girdi. İktidardaki AK Parti cumhurbaşkanlığına Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü aday gösterdi. TSK'nin 27 Nisan bildirisinin Anayasa mahkemesi kaynaklı 367 kararının ardından hükümet, seçimleri erkene çekmeye karar verdi. 22 Temmuz'da yapılan seçimlerde AK Parti, oyların yüzde 47'sini alarak tekrar iktidara geldi. Bu seçimlerin ardından cumhurbaşkanı seçimine tekrar devam edildi. Bu turlarda, Abdullah Gül gerekli oyu alarak Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından hükümetin, anayasada bazı değişiklikleri öngören paketi referanduma sundu. Bu anayasa paketi, gerekli oyu aldı. İç siyasi çekişme ve mücadeler sırasında Türkiye, AB sürecinde kayde değer bir ilerleme sağlayamadı.

AB KOMİSYONU, REFORMLARIN YAVAŞLAMASINDAN ŞİKAYETÇİ

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'nin ilerleme raporunu 6 Kasım'da açıkladı. AB Komisyonu'nun 2007 İlerleme Raporu, Türkiye'de reformların yavaşlamasından şikayet etti. Komisyon, Türkiye'nin TCK'deki 301. maddesinin değiştirilmesini isterken Vakıflar Kanunu'nun kabul edilmesini talep etti. Raporda, yüksek katılım oranı ve 'siyasi farklılıkların daha iyi temsiline' imkan sağlaması nedeniyle 22 Temmuz seçimleri övüldü. Ayrıca, Komisyon, TSK'nin bildirisini de eleştirdi. Avrupa Parlamentosu da Türkiye'ye ilişkin bir rapor yayınladı. Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen Ruijten, Türkiye kararında ilk kez 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yer vermedi.

Özet Yakın dönem tarihi, geçmiş dönem tarihinden belirgin farklı ... Temmuz 22, 2007 in HARAM YEMEYEN ORDU, kalım, kolay, kort, korunuyosun, olay, olağan Yazar, soğuk savaşa konu olan olayları birbirleri ile ilişkileri dizerek ... savaş sanat tarihi -kitap ozeti, cagoooo, Kitap Özetleri, [Arşiv] 2006'da Yıl'ın Olayları (siyaset,ekonomi,spor,magazin) Hayatın İçinden. ... 01-01-2007, 01:10. ahmet hakan-haşmet babaoğlu polemiği.Etiketler:Cumhuriyet, cumhuriyet dönemi, Cumhuriyet Dönemi Siyasi Partileri 1923-2006, partiler, siyasi olaylar, siyasi partilerOrg felsefe, edebiyat, sinema, müzik, siyaset, düşünce ve mizah üzerine .... Bu olay sadece bizde mi var acep ? TuRKo, Geyik Mevzular, 10, 14-02-2007 19:01alil caliskan/Van Yemin Toreni ozeti Antalya 317. kisa donem ... (sav)'in ahir zamana yonelik hadislerinde bildirdigi cok onemli olaylara sahne olmaktadir

 

Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama