Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > Türkiye ile İran maden'ler için stratejik ortaklığa koşuyor


Türkiye ile İran maden'ler için stratejik ortaklığa koşuyor
Tarih 04/12/2007 10:56 Yazar Onur Okuyanlar 1386
Print Pdf Email RSS
Türkiye-İran, Madencilik ve Endüstriyel Mineraller Konusunda Görüştü.

İki Ülke, Elektrik Anlaşmasından Sonra Maden Konusunda da Ortaklığı Masaya Yatırdı. Türkiye-İran Stratejik Ortaklığı mı Doğuyor?

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) 12. Genel Kurul toplantısına katılmak için Viyana'da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile İran Sanayi ve Madenler Bakanı Aliakbar Mehrabian, madencilik ve endüstriyel mineraller konusunda bir görüşme yaptı.

Avusturya Center'da bir araya gelen bakanlar, programları dışında gerçekleşen görüşme sonrasında bir prensip anlaşması yaptı. İran heyetinin talebiyle gerçekleşen görüşmeyi değerlendiren Bakan Güler, "İran yeraltı kaynakları zengin olan bir ülke. Madenleri, jeotermal ve kömür kaynakları var. Karşılıklı olarak ortak proje yapma imkanını değerlendirdik. Yaptığımız çalışmalarda ortak madencilik ve endüstriyel mineraller konusunda birlikte iş yapabileceğimizi gördük. Böylece prensip anlaşmasına vardık"şeklinde konuştu.


Güler, iki ülke ekiplerinin ortak çalışma sürdürdüklerini ve karma ekonomik komitede de prensip anlaşmasının değerlendirileceğini belirterek, "Bu daha başlangıç, ancak kömür, diğer endüstriyel mineraller ve madenler konusunda kendileriyle görüşmeler yaptık. Bu noktada, zaten sürmekte olan çalışmalarımızı daha da genişletebileceğiz" dedi.

Çalışmalarla ilgili saha seçiminin henüz yapılmadığını söyleyen Güler, "Altın ve gümüş gibi demir cevheri mi, yoksa jeotermal enerji mi kullanacağımızın seçimini yapmadık. Bu noktada karşılıklı takımlar önceliklerini sunup, organize edecekler. Öncelikler içinde zaman, ekip ve aynı zamanda konum tespiti yapılacak. Karşılıklı ihtiyaçlar ve aynı zamanda ülkemizin çıkarları söz konusu" diye konuştu.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama