Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > > CHP'liler Adalet Komisyonu'nu bastı!


CHP'liler Adalet Komisyonu'nu bastı!
Tarih 29/11/2007 10:14 Yazar wipi Okuyanlar 1039
Print Pdf Email RSS
AKP'nin hâkim ve savcı mülakatlarının Adalet Bakanlığı tarafından yapılmasıyla ilgili yasa teklifinin komisyon görüşmelerine 50 CHP'li girdi. AKP ile CHP'nin uzlaşmasıyla, mülakat sınavında çağdaş yaşam anlayışının da değerlendirilmesi kriteri yeniden yasaya girdi


AKP'nin Hâkimler ve Savcılar Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifinin TBMM'deki komisyon görüşmeleri dün tartışmalar eşliğinde yapıldı. CHP'nin ısrarı ve AKP'lilerin de oylarıyla hâkim savcı adaylarının belirlendiği mülakat sınavlarında "çağdaş yaşam anlayışı"nın da değerlendirilmesi kriteri yeniden yasaya eklendi.
AKP Milletvekili Yılmaz Tunç'un teklifinin dün Adalet Komisyonu'nda yapılan görüşmesi 9 saat sürdü. Görüşmelerin öğleden sonraki bölümüne 50 kadar CHP milletvekili katıldı.
Kameraman ve foto muhabirlerinin, CHP'nin müdahalesine kadar içeriye alınmadığı görüşmelere başlamadan önce Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Salon müsait değil" dedi. Bunun üzerine daha geniş salonu olan KİT Komisyonu'na geçildi.
CHP'li İsa Gök ve AKP'li Hakkı Köylü'nün yoğun çabasıyla kimi maddelerle ilgili ortak önergeler hazırlanarak mutabakatla geçmesi sağlandı. Teklifin hazırlanma gerekçesi, "yönetmelik hükümlerinin yasaya dönüştürülmesi" olarak açıklansa da mülakat sırasında adayların "Yetenek, kültür ve çağdaş yaşam anlayışına" da bakılarak değerlendirme yapılmasına ilişkin düzenlemenin teklife aktarılmaması eleştirilmişti. AKP ve CHP'nin ortak önergesiyle bu düzenleme teklife oybirliğiyle aktarıldı.
AKP oylarıyla kabul edilen bir başka önerge sayesinde de HSYK, "meslekten çıkarma cezası" gerektiren durumlarda hâkim ve savcının suçu için öncelikle "daha alt derecede disiplin cezası" öngörülüp öngörülmediğine bakacak. CHP'li Ünlütepe, Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırladığı iddianame yüzünden meslekten ihraç edilen eski Van Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın bu değişiklikten yararlanıp mesleğe dönüp dönmeyeceğini sordu. Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, önergeyi kendisinin hazırladığını belirterek, eklenen ibarenin disiplin hukuku bakımından gerekli olduğunu söylemekle yetindi.
"Buraya evcilik oynamak için gelmedik" diyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da demokrasinin katledildiğini savunarak, "Burada yangından mal kaçırılıyor. Yargı bağımsızlığı bugün katledilecek. CHP milletvekilleri olarak, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.
Köylü de avukatlıktan hâkim ve savcılığa geçişle ilgili olarak geçen dönem yaptıkları düzenlemenin yanlış olduğunu ifade ederek, "O dönem halt ettik" dedi.AKP'nin Hâkimler ve Savcılar Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifinin TBMM'deki komisyon görüşmeleri dün tartışmalar eşliğinde yapıldı. CHP'nin ısrarı ve AKP'lilerin de oylarıyla hâkim savcı adaylarının belirlendiği mülakat sınavlarında "çağdaş yaşam anlayışı"nın da değerlendirilmesi kriteri yeniden yasaya eklendi. AKP Milletvekili Yılmaz Tunç'un teklifinin dün Adalet Komisyonu'nda yapılan görüşmesi 9 saat sürdü. Görüşmelerin öğleden sonraki bölümüne 50 kadar CHP milletvekili katıldı. Kameraman ve foto muhabirlerinin, CHP'nin müdahalesine kadar içeriye alınmadığı görüşmelere başlamadan önce Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Salon müsait değil" dedi. Bunun üzerine daha geniş salonu olan KİT Komisyonu'na geçildi. CHP'li İsa Gök ve AKP'li Hakkı Köylü'nün yoğun çabasıyla kimi maddelerle ilgili ortak önergeler hazırlanarak mutabakatla geçmesi sağlandı. Teklifin hazırlanma gerekçesi, "yönetmelik hükümlerinin yasaya dönüştürülmesi" olarak açıklansa da mülakat sırasında adayların "Yetenek, kültür ve çağdaş yaşam anlayışına" da bakılarak değerlendirme yapılmasına ilişkin düzenlemenin teklife aktarılmaması eleştirilmişti. AKP ve CHP'nin ortak önergesiyle bu düzenleme teklife oybirliğiyle aktarıldı. AKP oylarıyla kabul edilen bir başka önerge sayesinde de HSYK, "meslekten çıkarma cezası" gerektiren durumlarda hâkim ve savcının suçu için öncelikle "daha alt derecede disiplin cezası" öngörülüp öngörülmediğine bakacak. CHP'li Ünlütepe, Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırladığı iddianame yüzünden meslekten ihraç edilen eski Van Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın bu değişiklikten yararlanıp mesleğe dönüp dönmeyeceğini sordu. Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, önergeyi kendisinin hazırladığını belirterek, eklenen ibarenin disiplin hukuku bakımından gerekli olduğunu söylemekle yetindi. "Buraya evcilik oynamak için gelmedik" diyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da demokrasinin katledildiğini savunarak, "Burada yangından mal kaçırılıyor. Yargı bağımsızlığı bugün katledilecek. CHP milletvekilleri olarak, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi. Köylü de avukatlıktan hâkim ve savcılığa geçişle ilgili olarak geçen dönem yaptıkları düzenlemenin yanlış olduğunu ifade ederek, "O dönem halt ettik" dedi.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.