Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
>  Anasayfa > Haberler > > '300 bin euro verin yoksa öldürürüz'


'300 bin euro verin yoksa öldürürüz'
Tarih 29/11/2007 10:08 Yazar wipi Okuyanlar 1446
Print Pdf Email RSS
 
Mardin'deki Süryani cemaatine ait Mor Yakup Manastırı rahibi, kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Rahip için 300 bin euro fidye istendiği iddia edildi


Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Barıştepe köyündeki Süryani cemaatine ait Mor Yakup Manastırı'nın rahibi Edip Daniel Savcı'nın kimliği kimliği belirsiz kişilerce kaçırılarak 300 euro fidye istendiği öne sürüldü. Alınan bilgilere göre Midyat'tan Barıştepe'deki Mor Yakup Kilisesi'ne özel aracıyla giden rahip Savcı'nın (55) yolu 15.00 sıralarında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kesildi. Aracından indirilen Savcı, zorla başka bir otomobile bindirilerek kaçırıldı. Olayın duyulmasının ardından Midyat Kaymakamı İsmail Karadağ, Midyat Metropoliti Samuel Aktaş ve jandarma ekipleri, olay bölgesinde incelemelerde bulundu. Kiliseyi aradılar Midyat Süryani Cemaati Vakfı Başkanı Yuhanna Aktaş, Rahip Savcı'yı kaçıran kişilerin, Mardin'deki Deyrulzafaran Kilisesi'ni arayarak 300 bin euro fidye istediklerini belirtti. Midyat Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay da Savcı'nın fidye için kaçırıldığını idda etti. Olaydan sonra papazın telefonuyla bir rahip arkadaşlarının arandığını belirten Nuay, "Papazın telefonuyla rahip arkadaşımızı arayan kişiler, papazın ellerinde olduğunu ve 300 bin euro karşılığında serbest bırakacaklarını söylediler. Daha sonra aynı numaradan 'Akıllı olun 300 bin euro getirmezseniz öldürürüz' yazılı mesaj gönderdiler" diye konuştu. Araştırmalarını sürdüren güvenlik güçleri, cep telefonunun son kullanıldığı bölgeyi uydu aracılığıyla tespit etmeye çalışırken, Deyrulzafaran Manastırı'nı metropoliti Saliba Özmen ve Süryani Cemaati Vakfı Başkanı Hanne Cilli, Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, Kırklar Kilisesi'nde olayla ilgili olarak bir toplantı yaptı. 
Atalay: Kınıyorum
 İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Rahip Savcı'yla ilgili olarak "Olay çok üzücü, kınıyorum. Konunun üzerindeyiz. Bütün ihtimam gösteriliyor" dedi. Savcılığın olaya el koyduğunu belirten Atalay, "Bütün dileğimiz ve çabamız bir an önce sağlıkla sonuca ulaşmaktır, rahibin görevine dönmesidir" dedi.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama