Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > > Papadopulos'tan anlaşmaya itiraz


Papadopulos'tan anlaşmaya itiraz
Tarih 26/11/2007 16:12 Yazar Onur Okuyanlar 860
Print Pdf Email RSS
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın yasa dışı olduğunu iddia etti.Papadopulos, Atina'da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte Kıbrıs sorununa da değindi.Ru

İngiltere'nin Türkiye ile imzaladığı ortaklık belgesinden büyük rahatsızlık duyduğunu belirten Papadopulos, "İngiltere ile siyasi, ekonomik ve hukuki ilişkilerini yeniden gözden geçireceklerini" s

öyledi.
Papadopulos, "İngiltere ile Türkiye arasındaki stratejik anlaşma, İngiltere'nin Kıbrıs'a karşı olan yükümlülüklerini ayaklar altına almaktadır. Bu yüzden yasa dışıdır ve İngiltere'nin uluslararası yükümlülüklerinin ihlali anlamına gelmektedir" dedi.

Papadopulos, Rum Yönetiminin, Türkiye ile İngiltere arasındaki anlaşmaya tepki olarak adadaki İngiliz üslerini kapatmayı düşünüp düşünmediği sorusu üzerine, "Bu konu, bizleri İngiltere ile olan tüm ilişkiler ağını yeniden gözden geçirmeye yönlendirmektedir. Ancak üslerin kalması ya da gitmesi, bununla bağlantılı tüm koşulları ve parametreleri dikkatle ele almamız gereken ciddi bir konudur" diye konuştu.

Kıbrıs'ta, Türk tarafına karşı uygulanan izolasyonların kaldırılmasının adanın bölünmesine yol açacağını iddia eden Papadopulos, "Gerçekte, Kıbrıslı Türklere karşı herhangi bir izolasyon uygulaması yapılmadığını" öne sürdü. Papadopulos, şu iddialarda bulundu: "Kıbrıslı Türklere uygulandığı söylenen izolasyon yoktur. Nerede izolasyon varsa bunun nedeni, işgal ordusu ve Türk tarafının sahte devletin tanınması için uluslararası nitelikler kazanma arzusudur. Sahte devletin egemen devletlerin katıldığı uluslararası kurumlara katılmaması bir izolasyon değil, uluslararası hukukun uygulanmasıdır. Bunun kaldırılması bölünmüşlüğün başka şekildeki ifadesidir."

Papadopulos, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in olası Ankara ziyaretiyle ilgili soru üzerine de "Kıbrıs sorununun çözümünün Türkiye'nin siyasi iradesine bağlı olduğunu kabul edecek derecede gerçekçiyiz. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerinin iyileştirilmesine yönelik her hareketin Kıbrıs konusuna olumlu etkisi olacaktır" dedi.İngiltere-Türkiye Stratejik Ortaklık Anlaşmasının yasa dışı olduğunu iddia etti.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.