Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Türkiye haberleri > Türkiye'de 800 bin çocuk güvensiz ortamlarda çalışıyor


Türkiye'de 800 bin çocuk güvensiz ortamlarda çalışıyor
Tarih 23/11/2007 20:46 Yazar Onur Okuyanlar 1322
Print Pdf Email RSS

 Türkiye genelinde 6-14 yaş grubu arası 800 bin çocuğun sağlıksız, zararlı ve güvensiz ortamlarda çalışmak zorunda kaldığı belirtildi.
 

Çocuklara yönelik suç ve istismarın her geçen gün arttığı Türkiye'de küçük yaştaki çocukların çalıştırılmasının önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekildi.Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, Türkiye genelinde işkence görenlerin yüzde 10'unun da çocukların olduğunu bildirdi.


Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre 18 yaşın altındaki herkesin çocuk sayıldığını belirten Prof. Dr. Düşünsel, Türkiye nüfusunun yüzde 40'ını çocukların oluşturduğunu söyledi. Toplumun sağlıklı olabilmesinin ancak bu nüfusun ekonomik, kültürel, sosyal ve psikolojik açıdan sağlıklı gelişimine bağlı olduğuna dikkati çeken Düşünsel, çocuklara sahip çıkılması gerektiğini anlattı.

Türkiye'de yaşayan çocukların yüzde 20'sinin yoksulluk sınırı altında yaşam mücadelesi verdiğini hatırlatan Düşünsel, bu çocukların yoksulluğun beraberinde getirdiği eğitim, barınma ve kısıtlı iş olanakları gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda kaldığını söyledi. Türkiye'deki 6-14 yaş grubundaki 800 bin çocuğun sağlıksız, zararlı ve güvensiz ortamlarda çalışmak zorunda kaldığını belirten Düşünsel, "Bu kapsamda çocuklara karşı işlenen suçlarda da önemli oranda artışlar var. İşkence görenlerin yüzde 10'luk kısmını da çocuklar oluşturuyor. Çocuklar, ülkemizin yoğun bir grubunu oluşturduğu için onların sağlıklı nesiller olarak gelişebilmeleri için üzerimize düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getirmeliyiz" dedi.

Çocukların toplumda maruz kaldıkları istismarları fiziksel, cinsel, duygusal ve ihmal olarak sıralayan düşünsel, bu istismarları çocukların en yakınlarından bile görebildiğini vurguladı. (Cihan Haber Ajansı) 1 saat önce..
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.