Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > İngiltere'de, vatandaşların isim, adres, banka hesap ve sosyal güvenlik numaralarının bulunduğu 2 bilgisayarın diski kayboldu


İngiltere'de, vatandaşların isim, adres, banka hesap ve sosyal güvenlik numaralarının bulunduğu 2 bilgisayarın diski kayboldu
Tarih 23/11/2007 05:05 Yazar Onur Okuyanlar 1416
Print Pdf Email RSS
İngiltere'de, vatandaşların isim, adres, banka hesap ve sosyal güvenlik numaralarının bulunduğu 2 bilgisayarın diski kayboldu!

Gümrükler ve Gelirler İdaresi Başkanı istifa etti; Maliye Bakanı’nın da derhal istifası isteniyor.

İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling, dün öğleden sonra parlamentoda yaptığı açıklamada, bakanlığına bağlı, Gelirler ve Gümrük İdaresi’nce tutulan 25 milyon İngiltere vatandaşı ile ilgili ayrıntılı kayıtların

>, resmi bir kurye ile başka bir resmi daireye taşındığı sırada kaybolduğunu duyurdu.

İngiltere tarihinin bu en büyük güvenlik skandalı, ülke çapında haklı bir panik yaratırken, vatandaşlar banka hesaplarının ve kimlik bilgilerinin, kimin ya da kimlerin eline geçmiş olabileceği konusunda tedirginliğe kapıldılar.

25 MİLYON KİŞİNİN BİLGİSİ VAR
Kaybolduğu açıklanan 2 adet bilgisayar diski üzerinde, 25 milyon kişiye ait sosyal güvenlik numaraları, isim, adres, doğum tarihi, eş ya da kız veya erkek arkadaşının kimlikleri, çocuklarının doğum tarihleri ve cinsiyetleri ve en önemlisi de banka hesap detayları bulunuyor.

Ülke çapında 7,5 milyon aileyi ilgilendiren bu güvenlik skandalının, hükümet açısından bir başka ayıp yönü de, bilgileri taşıyan disklerin kaybolduğunun, bankalara, olayın anlaşılmasından 6 gün sonra bildirilmiş, resmi açıklamanın da 2 gün sonra yapılmış olması.

Bilgi güvenliği uzmanları, disklerde bulunan kişisel bilgilerin, kötü niyetli kişilerin ya da bir suç örgütünün eline geçmesi halinde, hem banka hesaplarının, hem de insanların kişisel güvenliklerinin ciddi bir risk altına girebileceğine dikkat çekiyorlar. Çünkü, işin ehli santekarlık çeteleri tarafından, söz konusu bilgiler kullanılarak, bilgisayar korsanlığı yolu ile banka hesaplarının boşaltılması da dahil olmak üzere, başkaları adına kredi, mortgage başvurusu hatta pasaport başvurusu bile yapılabiliyor.

Muhalefet partileri, Haziran ayına kadar maliye bakanlığı koltuğunda oturan İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve eski hazine müşteşarı olan şimdiki Maliye Bakanı Alistair Darling’i kişisel olarak da sorumlu tutarken, bir süre önce Gümrükler İdaresi ile Gelirler İdaresi’nin birleştirilmesi sırasında personel sayısının azaltılmasını ve bu kurumların zaafiyete uğratılmış olmasını, skandala zemin hazırlayan gerekçeler olarak gösteriyorlar.

Olayın ardından Gümrükler ve Gelirler İdaresi Başkanı istifa etti; muhalefet, Maliye Bakanı Alistair Darling’in de derhal istifasını istiyor.

Maliye Bakanı Darling ise, şimdilik kimsenin paniğe kapılmasına gerek olmadığını öne sürürken, olayla ilgili soruşturma başlandığını, insanların banka hesaplarını düzenli olarak kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

İNGİLİZ BASINI: BU HÜKÜMETE NASIL GÜVENİLİR?

İngiliz basınına göre ise, skandal İngiltere hükümeti açısından siyasi felakete dönüşebilir. Brown iktidarının, hükümet olarak başlıca görevlerinden birini gerçekleştirmekte başarısız olduğunu yazan Financial Times gazetesi, “Vatandaşlarını koruyamadı. Veri koruma yasalarının ihlalini falan bir kenara koyun. Banka hesaplarının ayrıntıları, ulusal sigorta numaraları ve ülkedeki hemen hemen tüm çocuğun isimleriyle donatılmış dolandırıcılar, kimlik hırsızlığını inanılmaz boyutlara taşıyabilirler. Başbakan, becerisini, henüz sınanmamış Muhafazakâr lider David Cameron’ınkiyle kıyaslamıştı. Şimdi seçmenler bunu sorgulayabilirler” diye yazdı.

Independent gazetesi de, “Veri yönetimi sicilinde bu denli muazzam bir leke bulunan bir hükümetin, ulusal kimlik kartları uygulamasını hayata geçirecek konumda olduğuna inanmakta güçlük çekiyoruz. Bu planlardan vazgeçilmelidir” yorumunu yaptı.

Darling’in bu son skandalla Maliye Bakanlığı koltuğu için yeterli olmadığını gösterdiği görüşünde olan Guardian yazarlarından Jonathan Freedland de, “Aynı şey bir yıl önce Tony Blair’in başına gelseydi, ya kişisel cazibesini kullanır ya da kaya gibi sert maliye bakanını ortaya atardı. Gordon Brown bu iki seçenekten de mahrum durumda. Elinde sadece Alistair Darling var. Bir zamanlar güvenilir bir çift el olarak ün salan ama şimdi belaları mıknatıs gibi çeker görünen... Ancak Brown yine de Darling’i koltuğundan almayacaktır. İçişleri Bakanı’nı kabineden atmak bir şeydir - ki Blair bunu defalarca yapmıştı - Maliye Bakanını atmak başka bir şey. Bu, sonun başlangıcı gibi görülebilir. Başbakan, Maliye Bakanlığı’na Jack Straw’u getirmediği için pişman olabilir. Ama şimdi Darling’le yetinmek zorunda” ifadelerini kullandı.
(Haber: NTV )
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.