Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
>  Anasayfa > Haberler > Fotograflı haberler > Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan hakkında bilgi ve vatikan resimleri


Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan hakkında bilgi ve vatikan resimleri
Tarih 01/08/2013 15:35 Yazar Onur Okuyanlar 2712
Print Pdf Email RSS
Dünyada öyle küçük ülkeler var ki, bunların bir kısmını büyük ölçekli haritalarda dahi görmek imkansız. Bu ülkeler öyle küçük ki, yüzölçümleri Türkiye’nin en küçük köyleri kadar gelmektedir.

Vatikan, 0,44 KM²’lik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkesi sayılmaktadır. Vatikan, İtalya’nın Roma kenti sınırları içinde bulunan bağımsız, küçük bir devlettir.

Bu devletin var oluş amacı, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetilmesidir. Vatikan’da en üst makam papadır ve devletin yönetimini papanın atadığı vali tarafından gerçekleştirilir. Vatikan’daki görevlilerin nüfusu 800-1000 kişi arasında değişmektedir.

Vatikan’ın kendine özgü bayrağı, telefon sistemi, posta hizmetleri, radyo istasyonu, TV kanalı, web sayfası, gazetesi ve dergisi bulunmaktadır. Devlet kazancını bağışlardan ve reklam gelirlerinden sağlamaktadır. Vatikanın çevresi yüksek duvarlarla, kamera sistemiyle çevrilidir ve 100 kişilik kendi ordusu tarafından muhafaza edilmektedir.

Vatikan’ın içinde bulunan müzelerde ve özel depolarında dünya genelinde toplanan tarihi eserler, kitaplar, el yazmaları gibi çok sayıda yapıtların orjinallerini bulunmaktadır.

1929 yılına kadar İtalya’ya bağlı olan Vatikan, 1929 yılında İtalya ve Papalık arasında imzalanan “Laterano Antlaşması” ile ayrı ve bağımsız bir devlet olarak kabul edildi.

İşte İtalya vatikan fotoğrafları;
Vatikan hakkında bilgi ve vatikan resimleri
İtalya vatikan fotoğrafları 1

Vatikan resimleri, Vatikan fotoğrafları, italya vatikan resmi
İtalya vatikan fotoğrafları 2
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama