Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Türkiye haberleri > Uzman tarihçi zazalar kesinlikle kürt değildir


Uzman tarihçi zazalar kesinlikle kürt değildir
Tarih 23/11/2012 15:00 Yazar Onur Okuyanlar 2382
Print Pdf Email RSS
zazaların bölgeleri - zazalar haritası - zazalar kürt değildir.''Tarihte Zazalar ve Zazaca'' bildirisiyle Sempozyuma katılan tarihçi yazar Ali Kaya, Zazacanın Kürtçenin bir lehçesi olmadığını ve Zazaların ayrı bir halk olduğunu söyledi.

“Zazalar kesinlikle Kürt değildir” sözleriyle konuşmasına başlayan Kaya, ” Nasıl ki yıllarca Kürtlere ‘kart-kurt’ politikasıyla Türklük dayatıldıysa bugün aynı şekilde Zazalar Kürt’tür deniliyor.Zazalar Kürt değildir, bilim adamlarının çoğu da bunu söylüyor. Zazaların Kürt olduğunu söyleyenlere hodri meydan diyorum. Araştırılsa gerçek görülecektir” sözlerine tepki gösteren bir grup salonu terk ederek Kaya’yı protesto etti.

Sempozyum, 45 katılımcının hazırladığı Zaza tarihi ve kültürü konularıyla ilgili değişik konuşmalar ve sunumlar yapılarak, cumartesi günü saat 18.15 e kadar devam edecek.

Sempozyumun bugün saat 16.00′da başlayacak oturumunda Doğruhaber gazetesi yazarlarından İbrahim Dağılma ”İslam Etkisiyle Sosyal ve Kültürel Yaşam ” konulu bir sunumda bulunacak.

Kaynak: İlke Haber
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.