Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Sağlık haberleri > Yemek yedikten sonra yapmamanız gereken 7 alışkanlık


Yemek yedikten sonra yapmamanız gereken 7 alışkanlık
Tarih 25/10/2012 12:04 Yazar Onur Okuyanlar 2811
Print Pdf Email RSS
Yemek yedikten sonra yapmamanız gereken 7 alışkanlıkYemek yedikten sonra, yapmayı alışkanlık haline getirdiğimiz şeyler vardır;

kemer gevşetmek, sigara içmek vs gibi. Bunların sağlığımız açısından ne kadar tehlikeli olduğunu biliyor musunuz peki?


1. Sigara içmeyin
.

Yemek yedikten sonra sigara içmek

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, yemeğin hemen ardından yakılan tek bir sigara, 10 sigara içmeye eşdeğer sayılıyor ve kansere yakalanma riski artıyor.2. Meyve yemeyin.

Yemek yedikten sonra meyve yemeyin.


Yemeğin hemen üstüne yenilen meyve, midenizin hava ile dolmasına sebep oluyor. Meyveyi yemekten 1 saat önce veya yemekten 1-2 saat sonra yemeniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.3. Çay içmeyin.

Yemek yedikten sonra çay içmeyin

Türk kültürünün en önemli alışkanlıklarından biri olan yemek üstüne çay içmek de sağlık açısından faydalı görülmüyor. Çay, tükettiğimiz gıdalardan aldığımız proteinleri geç sindirmemize ve alınan vitaminlerden tam fayda sağlanılmamasına sebep oluyor. Özellikle "anemi"si olanların buna çok dikkat etmesi gerekiyor. Çay için en doğru zamanlama, yemekten en az bir saat sonra...4. Sakın kemerinizi gevşetmeyin.

Yemek yedikten sonra kemer gevşetmeyin

Yemekten sonra kemer gevşetmek, bağırsak düğümlenmesine sebep olabiliyor.5. Yürüyüş yapmayın.

Yemek yedikten sonra yürüyüş yapmayın

Yemeğin hemen ardından yapılan yürüyüş, tükettiğimiz gıdalardaki besin öğelerinin sindirilememesine, yani yediğimiz yemeğin fayda bakımından hiçbir anlamı kalmamasına sebep oluyor. Yürüyüşü 1 saat sonra ertelemeniz her yönden daha faydalı olacaktır.6. Banyo yapmayın/Duş almayın.

Yemek yedinten sonra duş almayın

Yemekten hemen sonra alınan duş, kan akışını el ve ayaklara doğru çoğaltırken, mide etrafında kan akışını azaltır. Bu da sindirim sistemi açısından zararlıdır.7. Hemen uyumayın.

Yemek yedikten sonra uyumayın

Yemeğin hemen ardından uyumak da sindirim sisteminin yeterince çalışamamasına ve bağırsak iltihaplanmalarına ve mide rahatsızlıklarına sebep olur.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Onur
yorumlar Anam diyordu ki;

Yemekten sonra, banyo yapılmaz Smile banada saçma gelmişti yaptım sonra midemde rahatsızlık olunca bu yazıyı yayınlamayı karar verdim Smile
26
Eki
Arama
 
.