Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Haberler > Sağlık haberleri > Araştırmalar, bel kalınlaştıkça beyin hacmi azalıyor


Araştırmalar, bel kalınlaştıkça beyin hacmi azalıyor
Tarih 17/02/2012 14:52 Yazar Onur Okuyanlar 1014
Print Pdf Email RSS
Araştırmalar, bel kalınlaştıkça beyin hacmi azalıyorAraştırmalar, bel (orta vücut) kalınlaştıkça, beyin hacminin azaldığını gösteriyor.

Çünkü buradaki yağlanma, beyin hücrelerinin enerjisiz kalmasına yol açıyor. Bu hücreler öldükçe, beyin küçülüyor. Başta bunama olmak üzere birçok beyin hastalığını hızlandırıyor..Bel kalınlığı güzellik, estetik ve orantı göstergesi olmaktan ibaret değil. Çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi aynı zamanda. 2010 da yayınlanan bir araştırmada, ortalama 60 yaşında 733 gönüllü sağlıklı bireyin vücut kitle indeksi (BMI), bel çevresi, bel-kalça çevresi, cilt altı ve iç organ yağ (abdominal) birikimi ölçüldü. Aynı bireylerin aralıklarla dört kez beyin MRları çekildi ve hacim ölçümleri yapıldı. Bakıldı ki beyin küçülmesiyle tüm vücut ölçümleri arasında anlamlı düzeyde bir ilişki var. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Türker Şahiner, Bu verileri orta vücut bölgeleri yağlandıkça, beyin hacmi azalıyor şeklinde yorumlamak mümkün diyor.

Son yıllarda giderek artan sayıda araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Alzheimer hastalığıyla şeker (diyabet) metabolizması arasında yakın ilişki var. Benzer ilişki halk arasında gizli şeker olarak bilinen insülin direncinde de var. Alzheimer hastalığının temel nedeni, amiloid beta protein birikimi. Beyin hücreleri glukozu içeriye insülin direnci nedeniyle alamadığında amiloid beta birikimi hızla artıyor. Prof. Dr. Şahiner bu olayı evde elektrik kesintisine benzetiyor. İlk saatlerde büyük bir kriz yaşanmaz ama zaman geçtikçe evin içinde çöpler, artıklar birikir. Stres artacaktır ve daha da uzarsa ev terk edilir. Enerjisi kesilen nöronlar ölür, dolasıyla beyin de hacimce küçülür.

ÇARESİ EGZERSİZ

İnsülin direnci gelişen hastalarda bel bölgesi yağlanması ve kolayca kilo alma görülüyor. Prof. Dr. Şahiner, Bugüne değin gizli şekerin sadece diyabetin (şeker hastalığı) habercisi olduğunu kabul ediyorduk. Oysa kilo alımıyla beraber şeker ve kalp hastalıklarının yanı sıra başka çok önemli bir riski daha beraberinde getiriyor. Bu risk de Alzheimer hastalığı yani bunama. İnsülin metabolizması beyin için çok önemli.

Bu metabolizma bozulduğunda beyin, tek enerji kaynağı olan şekeri kullanamaz ve giderek hacimsel olarak küçülür. Aynı anda bu şeker, bel bölgesinde yağa dönüşüyor diyor. Ayrıca başka nöro dejeneratif hastalıklar, Parkinson ve vasküler demans gibi hastalıkların da daha hızlı ilerlemesine yol açıyor. Prof. Dr. Şahiner, egzersiz yapılmasını öneriyor. Çünkü egzersiz insülin metabolizmasını düzenliyor, dolasıyla beyni koruyor.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.