Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Haberler > İlginç haberler > Cocuk'ken izlediğimiz çizgi film şirin'ler yıllardır kominizm öğretisi yapıyormuş


Cocuk'ken izlediğimiz çizgi film şirin'ler yıllardır kominizm öğretisi yapıyormuş
Tarih 28/11/2011 13:17 Yazar Onur Okuyanlar 2586
Print Pdf Email RSS
Cocuk'ken izlediğimiz çizgi film şirin'ler yıllardır kominizm öğretisi yapıyormuşöğretisi Şirinler yıllardır Komünizm öğretisi  yapmakla suçlanmış ABD'de bir dönem gösterimi yasaklanmıştır.

Bunun nedeni para olmadan komünal bir yaşam sürmeleri, Şirin baba'nın Karl Marx'a benzemesi ve kızıl şapka giymesidir.  Herkes kendi işini yapıyordur ve mutludur. Herkes aynı şeyi giyiyordur.

Çizgi filmdeki Şirinlerin düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder, altın ve para düşkünüdür (kapitalizm) ve onları yeme (misyonerlik) gibi pek çok gizli unsur bulundurduğu iddia edilmiştir.

Şirinler çizgi filminin yaratıcısı Peyo, sosyalisttir. . şirinleri ortaya çıkardığı zaman iki kutuplu bir dünya vardı.. bir tarafta ABD diğer tarafta SSCB.. sosyalist olan Peyo, yaptığı çizgifilmle bir mesaj vermek ve emperyalist amerika'ya karsı bu yolla propaganda yapmak istemiştir..

Şirinler köyünde bir tek bile ibadethane bulunmaz.. ne kilise, ne havra, ne camii..

Şirinler köyünde para kullanan kimseyi gördünüz mü şimdiye kadar hiç?? para kullanılmaz evet, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir.. tembel şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır(tembelli k hakkı).. şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir..

Gargamel'in kedisi azman ise (orjinalindeki adı azrail'dir bu kedinin) ABD'nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder..

Ayrıca şirinlerin ingilizce yazılımı smurf'tur, bu da “socialist men under red flag” yani kızıl bayrak altında yaşayan adamlar..

Şirinlerin temsil ettiği çok farklı unsurlar da vardır. Örneğin; Şirine feminizmi, Süslü eşcinselliği, Güçlü şirin maço erkeği temsil eder.


Cocuk'ken izlediğimiz çizgi film şirin'ler yıllardır kominizm öğretisi yapıyormuşŞirinler komünistmiş

Çocukların severek izledikleri ünlü Şirinler çizgi filminde komünizm propagandası yapılıyormuş. Kızıl Şirin adlı bir teoriye göre komün halinde yaşayan Şirinler tam bir komünist yaşam biçimi sergiliyorlar.

Bütün çocukların severek izledikleri sevimli orman cüceleri Şirinler'in komünist oldukları tezi ortaya atıldı. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan üç aylık düşünce dergisi Cogito'da yer alan yazıda, Şirinler'in yaşam biçimlerinin komünist olduklarını ortaya çıkardığı iddia edildi.

Çizgi film uzmanı Kristen M. Sonntag imzalı ‘‘Kızıllar Mavi Oldu- Şirinler Gardrop Komünistleri mi?’’ başlıklı yazıda; Şirinler'in karakterleri de tek tek tanıtılırak komünist yaşam biçiminde neyi temsil ettikleri anlatılıyor.

Sonntag, 'Kızıl Şirin' teorisi adını verdiği iddiasını şöyle tanımlıyor: ‘‘Karl Marx'ın Komünist Manifesto'su 'Kızıl Şirin' kuramına son derece uygun düşüyor. Ama Şirinler'i Stalin'in kurbanları, burjuvaziyi yıkmaya çalışan proleterler sanmayın lütfen; orak çekici de bir Şirin ikonası olarak düşünmeyin. Bir yaşam biçimi, bir toplumsal düzen olarak düşünün komünizmi. Şirinler, küçük bir komünde birlikte yaşıyor, mantar kulübelerine ancak kırk yılda bir çekiliyorlar. Hiçbir Şirin bir karış toprak parçasına bile sahip değildi.’’

Yazar kuramını sadece ortak mülkiyetle de sınırlandırmıyor. Şirinler'in toplum içindeki iş bölümünün de komünist düzene göre yapıldığını savunuyor:

‘‘Paylaştıkları şey toprak değil sadece. Yiyecek ve erzak mantar biçimindeki kulübelerde saklanıyor, yıl boyunca Şirinler'e eşit ölçüde dağıtılıyordu. Çiftçi Şirin, ürünlerini Şirin bireylere satmıyordu. Toplumun yararına çalışıyordu bütün Şirinler: Marx'ın ilkelerinden biri daha. Aşçı şirin bütün aç Şirinler'i doyuruyordu. Yapılacak kulübe, sıkıştırılacak vida mı var, usta Şirin imdada yetişiyordu.’’


Cocuk'ken izlediğimiz çizgi film şirin'ler yıllardır kominizm öğretisi yapıyormuşGARGAMEL KAPİTALİST

Peki yarattıkları komünde barış içinde yaşayan Şirinler'in dünyasında kötü kalpli Gargamel neyi temsil ediyor?

Sonntag'a göre Şirinler'in can düşmanı, Şirinler köyüne bakan tepedeki şatoda yaşayan acımasız yaşlı büyücü Gargamel tabii ki kapitalisti temsil ediyor. Gargamel'in amacı Şirinler'i yakalayıp altına çevirmek.

Herkesin refahını düşünen Şirinler'in aksine açgözlü Gargamel ise kişisel varlık, zenginlik peşinde bir kapitalistten başkası olamaz.

Hepimizin gönlüne taht kuran sevimli yaratıkların aslında çocuklarınızın beynini yıkadığını düşünmüş müydünüz hiç? Ya da hep bir ağızdan söylediğimiz ‘‘La la la la la...’’ şarkısının Enternasyonal yerine geçtiğini...Şirin Baba Karl Marx


Kristen M. Sonntag'ın savunduğu gibi Şirinler'i komünist bir toplum olarak algılarsak, onun yaratıcısı ve yöneticisi Şirin Baba da Karl Marx'ın yerine geçmiş oluyor.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Onur
yorumlar Çizgi film'de para olmaması hep dikkatimi çekmiştir Smile cocukken en sevdigim çizgi film di Smile
28
Kas
Onur
yorumlar iyi oldu söyledigin bende o filmi, google aramlarında 'gargamel' resmini ararken görmüştüm. Smile İzle ve yorumlarını bana söyle bende indireceğim filmi. Smile
28
Kas
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.