Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > Irak bağdat'da türk uçaklarına havaalanı yasağı


Irak bağdat'da türk uçaklarına havaalanı yasağı
Tarih 22/11/2011 10:03 Yazar Onur Okuyanlar 1185
Print Pdf Email RSS
Irak bağdat'da türk uçaklarına havaalanı yasağıTürk firmalarının alacakları yüzünden Irak yolcu uçaklarına haciz koydurtması üzerine Bağdat Türk uçaklarına havaalanı yasağı getirdi.
 
 
Türkiye'nin, Irak'tan alamadığı borçlar nedeniyle havaalanlarını bu ülkeden gelen uçaklara kapaması kararına misilleme olarak Irak'ın, Türk uçaklarının kendi hava limanlarına inişini yasaklaması, sadece diplomatik ilişkilere değil, çift yönlü ticari ilişkileri etkileyeceğe benziyor.Hürriyet Daily News'a konuşan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, konuyla ilgili olarak "Sabah saatlerinde Türk yetkililerle görüştüm. Borç sorununu çözmek birkaç gün daha alacağa benziyor" dedi ve Irak'ın kararına ilişkin olarak "Bu gelişme üzerine Türkiye de, Irak Havayolları uçaklarının inişini yasakladı" diye ekledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın bu sorunu çözmek için hafta sonu bir kriz masası oluşturduğunu da bildiren Aksoy, "Birçok Türk işadamı Irak'a seyahat edemiyor, toplantılarına katılamıyor. Ticaret yavaşladı ve Habur sınır kapısıyla sınırlı kaldı" dedi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'dan geldi. Çağlayan şöyle konuştu:

"Dört firmamızın 1990 yılından bu yana Irak devletinden 20 milyon dolar alacağı vardı. Söz konusu şirketler mahkeme kararıyla Irak Devletine ait menkul malların ve bu kapsamda Iraq Air Ways Havayollarına ait uçaklara haciz kararı almışlardı. Bu karara karşı olarak da Irak hükümeti bugün itibarıyle 4 Türk havayolu şirketinin Irak'a uçuşlarını yasaklama kararı almıştı. Bizzat firmalarla yaptığım görüşmede 2 firmamız Irak uçaklarına haciz kararına ilişkin icra müdürlüğü nezdindeki başvurularını, hakları baki kalmak ve ileride haciz koyma hakları saklı kalmak üzere geçici olarak geri çektiler. Bu 2 Türk firmasının alacakları tutar 18 milyon dolara tekabül etmektedir. Diğer 2 firma ile ilgili görüşmeler devam etmektedir. Diğer 2 firmamızın da haciz kararından vazgeçmesi konusunda gerek bu firmalarla, gerekse Irak makamı ile temasımızı sürdürüyoruz. Irak Ticaret Bakanı ile temasımız devam ediyor.”
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.