Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > İspanya ekonomik kriz nedeniyle seçime gidiyor


İspanya ekonomik kriz nedeniyle seçime gidiyor
Tarih 21/11/2011 00:07 Yazar Onur Okuyanlar 1411
Print Pdf Email RSS
İspanya ekonomik kriz nedeniyle seçime gidiyor.İspanya,yarın erken genel seçime gidiyor.  Ekonomik krizle mücadele eden İspanya'da sağ eğilimli PP'nin iktidar olması bekleniyor.
 
İspanya'nın demokrasi tarihindeki 11. kez düzenlenecek olan genel seçimler pazar günü yapılacak.Bugüne kadar yapılan tüm anketler, ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi'ni (PP) büyük favori olarak gösteriyor.

Normalde Mart 2012'de yapılması öngörülen genel seçimler, ülkenin yaşadığı mevcut ekonomik kriz ve iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri, Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun bu seçimlerde aday olmayacağıyla ilgili açıklamasının ardından olası bir siyasi istikrarsızlığın önlenmesi amacıyla 20 Kasım'a alınmıştı.

5 Milyonu Geçen İşsiz Sayısı


14 yıl süren istikrarlı ekonomik büyümeden sonra ilk kez 2008 ortasında küçülme gösteren İspanyol ekonomisi, son 3 yılda durağan düzeyde bulunuyor.

Ekonomi uzmanları 2016'dan önce İspanya'nın tekrardan ekonomik büyümeye başlamasını öngörmezken, Avro Bölgesi'ndeki borçlanma krizinden en fazla etkilenen ülkelerden birinin İspanya olması, her hafta spekülasyonlara yol açıyor. Ayrıca AB ülkeleri arasında, yüzde 22 ile işsizlik oranının en fazla olduğu ülke olan İspanya'da işsiz sayısının 5 milyonu geçmesi, halkta ciddi tedirginlik kaynağı...

Türkiye Açısından Seçimler

20 Kasım seçimlerine Türkiye açısından önemine bakıldığında ise, gerek PP, gerekse PSOE Türkiye'nin AB üyeliğini ''devlet politikası'' olarak görüyor.

Buna rağmen Medeniyetler İttifakı girişimine karşı çıkan, göçmenler konusunda biraz daha katı bir politika izleyen PP'nin olası bir iktidarının, ikili ilişkileri etkileme ihtimali de bulunuyor.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama