Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Haberler > Türkiye haberleri > Anayasa DTP'yi kurtaracak.


Anayasa DTP'yi kurtaracak.
Tarih 22/11/2007 14:29 Yazar Onur Okuyanlar 909
Print Pdf Email RSS
Anayasa taslağında, Türkiye'nin parti mezarlığına dönüşmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. 10 kişiden oluşan AK Parti komisyonunun üzerinde çalıştığı ve önümüzdeki günlerde kamuoyunun tartışmasına açılacak olan taslakta, partilerin kapatılmasını zorlaştı.

Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya, DTP'ye, "Devletin bağımsızlığı, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne yönelik

eylemlerin odağı" haline gelmekten dava açmıştı. Anayasa değişiklik taslağında bu hüküm yenileniyor. Siyasi partiler, kapatma davasından önce uyarılacak.

Program ve tüzüğü Anayasa'ya aykırı olan partilere ihtar verilecek. "Suç odağı" olmak için artık bu fiillerin siyasi partinin üyelerince 'yoğun, sürekli ve ciddi tehlike oluşturacak şekilde' işlenmesi şartı aranacak.

Bir diğer yenilik, kapatılmaya sebep olan siyasilerle ilgili. Partisinin kapatılmasına sebep olanlar siyasi yasak kapsamına alınmayacak. Taslak dava açmayı zorlaştırmayı da hedefliyor.

Yürürlükteki Anayasa'ya göre, siyasi partilere kapatma davasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı açıyor ve dava Anayasa Mahkemesi'nde görülüyor. Dava yetkisinin "tek" kişinin iradesi yerine bir heyete bırakılması gündemde.

Dava açma yetkisi için düşünülen makam, Yargıtay Ceza Daireleri Başkanlar Kurulu. AK Parti'nin Hukuk Komisyonu üyesi bir milletvekili bu değişikliği şöyle açıkladı: "Siyasi partilerle ilgili dava kararını bir kişinin iradesine bırakmak doğru değil. Bunun yerine 11 kişilik Ceza Daireleri Kurulu'nu yetkilendirmeyi düşünüyoruz. Dava açabilmek için de 5'te 3 çoğunluk aranacak."

AK Partili Dengir Fırat başkanlığındaki hukukçulardan oluşan komisyon "sivil anayasa taslağı"nı büyük ölçüde tamamladı. Hafta sonu Kızılcahamam'da yapılacak AK Parti'nin istişare ve değerlendirme toplantısında bu çalışmalar da ele alınacak. Taslak 15 Aralık'tan sonra kamuoyuna açıklanacak.

Ömer Şahin/Zaman

Hakkında kapatma davası açılan DTP'nin imdadına "sivil anayasa" yetişecek.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.