Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Bilgi Haberleri > Güney Amerika dağlarında yetişen muhteşem meyve (altın çiçek bitkisi) türkiyede yetişecek


Güney Amerika dağlarında yetişen muhteşem meyve (altın çiçek bitkisi) türkiyede yetişecek
Tarih 30/08/2011 19:47 Yazar Onur Okuyanlar 2750
Print Pdf Email RSS
Altın çiçek türkiyede yetişecek - altın çiçek bitkisi -Güney Amerika dağlarında yetişen muhteşem meyve (altın çiçek) türkiyede yetişecek!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)
Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünce bir yıldır sürdürülen çalışmada Güney Amerika'da İnkalarca And Dağları'nda yetiştirilen ve süper meyve olarak adlandırılan altın çileğin Karadeniz Bölgesi'nde yaygınlaştırılması amaçlanıyor.
ALTIN ÇİLEK, KARADENİZ'DE YETİŞTİRİLECEK

SAMSUN (A.A) - OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çelik fakültenin araştırma ve uygulama çiftliğinde bir yıldır deneme amacıyla altın çilek yetiştirdiklerini belirtti.
Altın çileğin dünya tarihinde ilk kez Güney Amerika'da İnka uygarlığınca And Dağları'nda yetiştirildiğine işaret eden Çelik bu meyvenin yüzyıllardır var olmasına rağmen modern tarım teknikleri altında yetiştirilmesinin ve tarımsal sanayide kullanımının yeni olduğunu söyledi.

Karadeniz Bölgesi'nin dağlık ve engebeli arazileri ile düz arazilerinde alternatif ürün olarak altın çilek yetiştirilebileceğini kaydeden Çelik altın çilek yetiştiriciliğinde başarılı sonuçlar aldıklarını belirtti.
Prof. Dr. Çelik 'Giresun ve Samsun'da altın çilek üretim çiftlikleri kurduk.

Yaklaşık 300 bin fide ürettik. Beklentimizin üzerinde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Şimdi bütün Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilmesi için çalışıyoruz. İnsanları bilgilendiriyoruz. İnsan yaşantısında sayılamayacak kadar yararı olan süper meyvenin bölgemizde yetiştirilmesini yaygınlaştırıyoruz' diye konuştu.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.