Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > Somaliye gönderilen yardımların yarısı çalınarak markettlerde satıldı


Somaliye gönderilen yardımların yarısı çalınarak markettlerde satıldı
Tarih 20/08/2011 13:36 Yazar Onur Okuyanlar 880
Print Pdf Email RSS
Somaliye gönderilen yardımların yarısı çalınarak markettlerde satıldı. www.aybilgi.net somali somali yardımlariAçlıktan dolayı ölümle karşı karşıya olan Somali halkına gönderilen yardımlardan bazılarının bulundukları kamplardan çalınarak, yine kamp yakınındaki marketlerde satıldığı ortaya çıktı.

A.P. tarafından ortaya çıkarılan skandal Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından da kabul edildi. WFP, iki aydan beri konuyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü doğruladı.WFP’den yapılan açıklamada açlık krizinin ciddi boyutlarda olmasından dolayı da soruşturma devam etmesine rağmen gıda yardımı dağıtımının durdurulmadığı vurgulandı. Aksi takdirde “birçok gereksiz ölümler yaşanabileceğine” dikkat çekildi.

Yardımların, Mogadişu etrafındaki kamplarda yaşayan ailelere dağıtıldıktan sonra bile güvende olmadığı belirtiliyor. Hükümetin kontrolündeki kamplardan biri olan Badbado’da yaşayanlar, yardımlar kendilerine verildikten ve gazeteciler fotoğraflarını çektikten sonra bu yardımların zorla kendilerinden geri alındığını anlatıyor.

Ali Nur Said adlı bir Somalili, kendisine iki kez birer çuval mısır verildiğini; ancak bu çuvalların kamp lideri tarafından zorla elinden alındığını belirtiyor. Said, “Başka şansınız yok. Kampta kalmak istiyorsanız yardımı vermek zorundasınız” diye konuşuyor.

BM rakamlarına göre 3,2 milyon Somalili açlık sınırında yaşıyor. El Kaide bağlantılı El Şebab örgütünün kontrolünde olan ve yardım ulaştırmanın çok zor olduğu bölgelerdeki kıtlık alanlarında 450 bin Somalili yaşıyor. ABD’ye göre 5 yaşın altında 29 bin Somalili çocuk çoktan hayatını kaybetti.

Uluslararası yetkililer, Somali’ye gönderilen yardımların kaybolduğuna dair uzun süredir düşünüyordu. Yaşanan hırsızlık olayları da yardım gruplarının aç olanlara ulaşmasını zorlaştırıyordu. Ayrıca yaşananlar hem Somali hükümetini hem de yardım gruplarını isteğini azalttığı belirtiliyordu.

Uzmanlar, bu yaşananlardan dolayı bir yandan açların karınlarını doyururken diğer yandan da bazı güç gruplarının kasasının dolduğuna işaret ediyor. Ayrıca 2008’den beri 14 çalışanı öldürülen WFP de soruşturmayı genişletmekte yetersiz kalıyor.

Bu durumda Mogadişu’da marketlerde veya pazarlarda üzerinde WFP veya bazı yardım kuruluşlarının amblemleri olan gıda paketlerinin satılmasına neden oluyor.

Bazı iddialara göre WFP’nin Somali’ye getirdiği yardımların neredeyse yarısı çalındı. Her ne kadar bu miktarı abartılı bulanlar olsa da yakın zaman içinde Mogadişu’ya bir yardım akınının olmasının, yardımları çalan güç grupları için ciddi bir kazanç kaynağı oluşturduğu düşünülüyor.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.