Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Almanya haberleri > Demir ipek yolu'na ilk adım


Demir ipek yolu'na ilk adım
Tarih 21/11/2007 16:16 Yazar Onur Okuyanlar 1228
Print Pdf Email RSS

'Demir İpek Yolu'na İlk Adım  Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının Temeli Bugün Atılıyor. BTK, 2.5 Yıl İçinde Hizmete Açılacak ve İlk Yıl 6.5 Milyon Ton Yük ve 1.5 Milyon Yolcu Taşıyacak.

akü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattının temeli bugün atılıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BTK'nın 2.5 yıl içinde hizmete açılacağını, ilk yıl 6.5 milyon ton yük ve 1.5 milyon yolcu taşınmasının öngörüldüğünü belirtti.

Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü'nün İspanya'dan satın aldığı ve saatte 250 kilometre hız yapabilen hızlı tren, feribota yüklenerek Haydarpaşa Garı'na götürüldü. Hızlı tren vagonlarının yan yana konulması feribotun sola yatmasına yol açarken son parça bu nedenle uzun uğraşlar sonucu yüklenebildi. TCDD'nin, Ankara-İstanbul hızlı tren hattında kullanmak üzere İspanyol CAF firmasından satın aldığı iki hızlı trenden ilki, dün saat 18.50'de Sirkeci Garına girdi. TCDD yetkilileri tarafından karşılanan hızlı tren bugün sabah saatlerinde teknik ekipler tarafından 2'şerli vagonlara ayrıldı.

Birbirinden 3 parça halinde ayrılan hızlı trenin 6 vagonu Sarayburnu'ndan feribota yüklendi. TCDD'ye ait feribota büyük bir dikkatle yüklenen hızlı trenin parçalarına ayrılması sırasında İspanyol yetkililerde hazır bulundu. 2 parça halindeki 4 vagonun yan yana konulması nedreniyle feribot sol tarafına hafif şekilde yattı.

Feribotun sola yatması sonucu son parçanın konulacağı sağ taraf ve dolayısıyla üzerindeki raylar havaya kalktı. Son iki vagonu yerleştirmenin yolunu arayan yetkililer daha sonra ağırlık yapması için sol tarafa bir lokomotif getirdi.

Lokomotifin ağırlığı da feribottaki rayları aynı hizaya getirmeye yetmeyince, gemi su aldı. Alınan suyun da ağırlığıyla feribot ve karadaki raylar aynı hizaya geldi ve son parça yüklenebildi. Uzun uğraşlar sonucu 3 parça halinde feribota yüklenen hızlı tren daha sonra Haydarpaşa Garı'na doğru hareket etti.

Haydarpaşa Garı'nda vagonları birleştirilecek olan hızlı tren, demir yoluyla Ankara'ya doğru yola çıkacak. 250 kilometre hız yapabilen, 6 vagonlu, 419 yolcu kapasiteli tren 17,5 milyon Euro'ya mal oldu. Hızlı tren kazalara karşı maksimum güvenlik önlemleriyle donatıldı. (Cihan Haber Ajansı) 46 dakika önce..

Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.