Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > İsrail radyosu, Kaçakçılığın da bu kadarı gazzede'ki tünelleri uyuşturucu, yiyecek, ilaç ve sigara kaçakçılığı için de kullanılıyor.


İsrail radyosu, Kaçakçılığın da bu kadarı gazzede'ki tünelleri uyuşturucu, yiyecek, ilaç ve sigara kaçakçılığı için de kullanılıyor.
Tarih 21/11/2007 14:10 Yazar Onur Okuyanlar 1270
Print Pdf Email RSS
İsrail radyosu, Gazze Şeridi ile Mısır arasında kaçakçılık için 150 tünelin kullanıldığını ve kaçakçılığa konu olan malların değerinin yılda yaklaşık yarım milyar dolar olarak tahmin edildiğini bildirdi.

Tüneller uyuşturucu, yiyecek, ilaç ve sigara kaçakçılığı için de kullanılıyor.

Haberde, Gazze Şeridi'nin güney bölgelerinde, Mısır ile sınırdaki Refah ve Han Yunus'ta özel olarak tünel kazma işini yapanların kaçakçılıktan elde edilen geliri malları getirenlerle paylaştığı belirtildi.

Bu arada, İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter, "silah kaçakçılığına göz
yumarak, Hamas'a güç kazandırdığı" gerekçesiyle Mısır'ı suçladı. Refah'tan insan ve mal kaçakçılığına engel olunması için Dörtler Grubunu göreve çağıran Dichter, "Mısır biliyor ki, kaçakçılığın sürmesi Filistin Yönetimini zayıflatırken, Hamas'a güç veriyor. Oslo ve özellikle İntifada sonrası, kaçakçılık başlayıp büyüdüğünde, herkes bu konuda Mısır'ın üzerine düşeni yapacağını sandı. Ancak Mısır neredeyse hiçbir şey yapmadı" diye konuştu.

İsrail İç Güvenlik Servisinin (Şin Bet) eski başkanı olan, Gazze konusunda uzmanlığıyla bilinen Dichter, kaçakçılığın, Hamas dışında kimseye bir çıkar sağlamadığını, silah, uyuşturucu ve İran'da eğitim alan kişilerin Refah'ın yumuşak kumsallarında kazılan tüneller aracılığıyla giriş yaptığını söyledi. Dichter, "Bu sadece İsrail'in güvenliği sorunu değil, aynı zamanda Filistin Yönetimi ve bizzat Mısır için de bir sorun" dedi. Gazze şeridi ile Mısır arasında ki tünellerin sayısını duyanlar hayrete düşüyor.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama