Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > İlginç haberler > İnsan'lar sosyal hayat'a ne zaman geçtiler?


İnsan'lar sosyal hayat'a ne zaman geçtiler?
Tarih 24/07/2011 13:11 Yazar Onur Okuyanlar 1072
Print Pdf Email RSS
www.aybilgi.net eskiden sosyal hayatYazılı kaynakları bize kadar ulaşan en eski uygarlıklar Sümer, Eski Mısır gibi MÖ 4., 5. bin'yıla dayanan devletler.

Bununla birlikte elbette yazılı kaynaklardan binlerce yıl önce bile insanlar topluluklar halinde yaşıyorlardı. Ama o günlerden günümüze yazılı belge kalmadığı için sağlıklı bir tarih veremiyoruz.

Bununla birlikte arkeologların bulguları çok daha eski toplumlara işaret ediyor.Sözgelimi MÖ 5500'lü yıllara tarihlenen Çatalhöyük insanoğlunun birlikte yaşadığı ilk yerleşim yerlerinden biridir. Yine de bu kadarı insanoğlunun birlikte yaşamaya başladığı tarih için çok geç bir dönemdir. Yerleşik hayata geçmeden önce de insanlar avcı-toplayıcı topluluklar oluşturuyorlardı.

Böylece tarihimizi binlerce yıl daha geriye atabiliriz. Bu bağlamda görüyoruz ki insan, aslında başlangıcından beri toplumsal hayat sürüyor. Yalnızca kendi ailesi içinde yaşasa da, birkaç ailenin bir araya gelerek oluşturduğu klanlar, kabileler halinde yaşasa da insanlar sosyal canlılar.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama