Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > İnternet haberleri > Kimliğini Çaldırdı Suçlarını Facebook'tan Öğrendi


Kimliğini Çaldırdı Suçlarını Facebook'tan Öğrendi
Tarih 11/07/2011 23:43 Yazar Onur Okuyanlar 895
Print Pdf Email RSS
K.D., 2008'de kimlik kartını çaldırdı. Kimliğini kullanan genç kızın, fuhuştan darba tüm yaşadıklarının yükünü üstlenmek zorunda kaldı.
 
 
K.D., 20’li yaşlarında üniversite mezunu, master yapmış, öğretmen adayı genç bir kadın. 2008’in mayıs ayında içinde nüfus kâğıdı bulunan cüzdanını çaldırdığında bunu sıradan bir olay olarak algıladı.

Hırsızlık jandarma bölgesinde yapıldığı için jandarma karakoluna gidip ifade verdi, tutanak tutuldu. 2 ay sonra K.D’nin Facebook’taki hesabına tanımadığı bir kişi tarafından mesaj geldi. “Kimliğinizi kaybettiniz mi” diye soruyordu.

Fuhuştan beraat etmiş, haberi yok

Facebook’taki kişi, 20’li yaşlarda adının M.G. olduğunu söylediği bir kadınla tanıştığını, ancak nüfus cüzdanında K.D’in ismini gördüğünü, nedenini M.G’ye sorduğunda ise bazı suçlardan dolayı arandığını ve bu kimlik sayesinde rahat gezdiğini söylediğini aktardı. “Bir vatandaş olarak size haber vermek istedim” diyordu mesajı atan kişi.

K.D. savcılığa giderek gelen mesaj hakkında bilgi verdi. Aldığı yanıt, “Gerekli işlemleri yaptırdıysanız bir sorun olmaz” oldu. K.D, ‘devlet baba’nın sözüne inanıp olayı unuttu.

Uyuşturucudan davalık
Ancak 2009 yılının ekim ayında uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle açılan davanın duruşmasına çağrılınca işin hiç de öyle olmadığını anladı. Uyuşturucu kullanırken suçüstü yapıldığını, jandarmaya ifade verdiğini, konunun mahkemeye yansıdığını söylediler. “O ben değilim” dedi. Önüne aylar önce kaybettiği nüfus cüzdanının fotokopisini koydular.

Nüfus cüzdanı kendisinindi ama fotoğraf başkasına aitti. Olayın arkası çorap söküğü gibi geldi. M.G. daha önce de Ulus’ta fuhuş yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınmış. K.D.’nin kimliği ile duruşmaya çıkmıştı ve beraat etmişti.

‘Bütün otellerde ismin var’

K.D. mahkeme sorunlarıyla uğraşırken Numune Hastanesi’nden bir kağıt aldı. “75 TL’lik masrafı ödemezseniz haciz işlemlerine başlayacağız” deniyordu. Çünkü M.G. bir olayda darp edilince soluğu hastanede almıştı. K.D’nin sosyal güvencesi olduğunu bilmediği için de borçlu kalmıştı. Kendi adına telefon hattı da açtırmıştı. K.D. adliyede hakkını aramak isterken, ocak ayında M.G’nin sahte kimlikle yakalandığını öğrendi. Elinden kimliği alınıp tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

M.G. emniyetteki bir polis memurunun “Elime kimliğinizi aldım. Ama o kadar güzel yapmışlar ki ben bile anlamadım. Tekirdağ’dan Ardahan’a kadar bütün otellerde adınız var. Pis bir işe karışmışsınız. Temizlenmesi zaman alabilir” dediğini aktardı. K.D, M.G’ye kendi kimliğini kullandığı için dava açtı. Ancak hazirandaki duruşmaya M.G. gelmedi. Bir süre sonra M.G. ‘öldüğü için’ dava da düştü. Şimdi K.D. soruyor: “Ben kimliğimi kaybettiğimde ve ihbar aldığımda üzerime düşeni yaptım. Ancak başıma olmadık işler açıldı. Emniyet’teki GBT’nin temizlenmesi zor diyorlar. Kız ölmüş. Gerçekten öldüğünü, şimdi de bir başkasının kimliğini kullanmadığını nerden bileyim? Benim kimliğimle başka suç işlemiş mi, bilmiyorum. Bunu kimse de bilmiyor. Neden devletin hatasının bedelini ben ödüyorum?”
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.