Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Amerika haberleri > Amerika Dışişleri Bakanlığı, Türkiyenin içinde olduğu, lübnan, yemen, Irak gibi ülkere hacker kursu açmış.


Amerika Dışişleri Bakanlığı, Türkiyenin içinde olduğu, lübnan, yemen, Irak gibi ülkere hacker kursu açmış.
Tarih 11/07/2011 14:36 Yazar Onur Okuyanlar 1027
Print Pdf Email RSS
www.aybilgi.net amerikadan hacker kursuABD Dışişleri Bakanlığının aralarında Türkiyenin de olduğu bazı `otoriter ülkelerde aktivistlere, telefon dinlemelerine ve kasıtlı bilgisayar virüslerine karşı korunma dersi verdiği ortaya çıktı
 
 
ABD, aralarında Yemen gibi haftalardır protesto düzenlenen ülkelerde de kurs açmış.New York Times gazetesinin önceki gün, ABD Kongresi’nin finansmanını sağladığı kuruluşların isyanların yaşandığı birçok ülkedeki eylemcileri sosyal medyanın kullanımı ve demokrasi konusunda eğitimden geçirdiğini açıklaması üzerine şimdi de Dışişleri Bakanlığı’nın bu ülkelerde “hacker’lık” dersi verdiği ortaya çıktı.

Los Angeles Times gazetesi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ‘otoriter rejimlerin’ politik eylemcileri cep telefonları ve internet üzerinden izlediğini belirterek, bu kişilere kendilerini korumaları için kurslar verildiğini yazdı.

5 bin eylemci katıldı
LA Times’ın Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, bu az bilinen program dahilinde 2008 yılından beri Türkiye, Lübnan, Irak gibi ülkelerde 100’den fazla kurs verildi ve derslere 5 bin’den fazla eylemci katıldı. Gazeteye göre kursların amacı “otoriter rejimlerdeki eylemcilerin kimliklerini, yerlerini, e-postalarını, cep telefonlarını korumalarına ve konuşmalarının
dinlenmesini engellemelerine yardım etmek.

‘İnternet özgürlük girişimi’ adı verilen bu program ile eylemcilere ABD hükümetinin desteği ile geliştirilen şifreli internet tünelleri sayesinde kimlikleri ve yerlerini nasıl saklayacakları öğretiliyor. Erişimi engellenen sitelere girmek için internet güvenlik duvarlarını aşma yöntemleri gösteriliyor. Cep telefonu mesajlarını korumaya yarayan şifreleme programlarını nasıl yükleyecekleri ve kullanacakları anlatılıyor. Kursiyerlere ayrıca, hükümetlerin cep telefonlarındaki küresel konumlama çiplerini kullanarak insanları nasıl izledikleri gösteriliyor ve bunu engellemek için geliştirilen programlar öğretiliyor. Gazete, Dışişleri Bakanlığının katılımcıları korumak için programla ilgili detayları ve raporları yayınlamadığını belirtti.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.