Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > İnternet haberleri > IMF bu zamana kadar görülmemiş bir siber saldırıyla hacker'lar IMF'yi hacklediler!


IMF bu zamana kadar görülmemiş bir siber saldırıyla hacker'lar IMF'yi hacklediler!
Tarih 11/07/2011 13:02 Yazar Onur Okuyanlar 880
Print Pdf Email RSS
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRWajaasBOph2BuAz2LFeu9lBlyD8NYwv6DXxRRuQNKNzrgqyH-BQUluslararası Para Fonu'nun birkaç aydır müthiş bir hacker saldırısı altında olduğu ortaya çıktı.
 
 
Dünya kamuoyu, IMF'nin birkaç aydır benzeri görülmemiş bir hacker saldırısı altında olduğu haberiyle şokta.

Cumartesi günü IMF yönetiminin çalışanlarına ve yöneticilere gönderdiği mesajla New York Times gazetesi tarafından ortaya çıkarılan saldırı için "çok ciddi" ve "çok karmaşık" ifadeleri kullanılıyor.


ÇOK GİZLİ" BİLGİLER
Henüz saldırının hedef ve amacı belli olmasa da, Fon'dan kurtarma yardımı alan Portekiz, Yunanistan, İrlanda başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından birçok ülkeye ait "çok gizli" bilgilerin de saldırı altında bulunan IMF veritabanında yer alıyor olması, uluslararası kamuoyunda büyük bir korkuya neden oldu.

"PİYASALARDA BÜYÜK DALGALANMALAR YARATABİLİR"
Çünkü gazeteye göre, saldırı altındaki IMF veritabanında piyasalarda büyük dalgalanmalar yaratabilecek nitelikte bilgiler bulunuyor. Mail Online ise bazı bilgilerin siyasi ve ekonomik kaos yaratabilecek kadar önemli olduğunu iddia etti.

HANGİ BİLGİLERE ERİŞTİKLERİ BİLİNMİYOR
Ayrıca New York Times'ın haberine göre IMF veritabanında kurtarma paketlerine yönelik birçok ülkenin başbakanlarıyla yapılmış gizli telefon konuşmalarının kayıtları da bulunuyor. Hackerların IMF'ye yönelik yoğun saldırıları sırasında hangi bilgilere erişmeyi başardığı ise henüz bilinmiyor.

DÜNYA BANKASI HEMEN BAĞLANTIYI KESTİ
Ayrıca ismini vermek istemeyen bir kıdemli IMF yetkilisinin, Dünya Bankası'nın bilgi paylaşımı amacıyla IMF ile olan özel bilgisayar bağlantısını hacker saldırısını öğrenir öğrenmez kestiği belirtiliyor.

"ÜLKELERDE 'SİYASİ DİNAMİT' ETKİSİ GÖSTEREBİLİR"
Bir başka IMF yetkilisi ise açıklanması yasak olan bazı anlaşmaların yayınlanması halinde bazı ülkelerde siyasi dinamit etkisi gösterebileceğine dikkat çekti.

ARKASINDA YABANCI BİR DEVLET Mİ VAR?

Saldırının ciddiyetinin ardından Federal Polis (FBI) konuyu soruşturmak üzere yardıma çağrıldı. IMF Sözcüsü David Hawley Fon'un bilgisayar sisteminin şu anda tam fonksiyonla çalışır hale geldiğini söylerken Sibergüvenlik Uzmanı Tom Kellerman, saldırının bir hedefe odaklı olduğunu iddia etti. Ayrıca yetkililer hacker saldırısının yabancı bir devlet destekli olabileceği ihtimali üzerinde de duruyor.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.