Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > İspanyada Kutsal kitap 'codex calixtinus' çalıntı


İspanyada Kutsal kitap 'codex calixtinus' çalıntı
Tarih 10/07/2011 00:50 Yazar Onur Okuyanlar 814
Print Pdf Email RSS
ispanyada kutsal kitap çalındı - www.aybilgi.netİspanya'nın Santiago Compostela Katedrali'nin kasasında bulunan, paha biçilmez ve kutsal değeri olan ''Codex Calixtinus'' adlı kitap çalındı.
 
 
İspanya'nın en ünlü katedrallerinden biri olan ve ''Santiago yürüyüşü'' adlı Hristiyanların haç yolunun bittiği yer olarak tanınan Santiago Compostela Katedrali'nde bulunan, 12. yüzyıla ait el yazması kitabın çalındığı geçen salı günü anlaşıldı.Katedralin üst düzey görevlisi Jose Maria Diaz basına verdiği bilgide, kitabın kasada bulunduğu odada gizli kamera olduğunu ancak olayla ilgili hiçbir görüntü olmadığını söyledi.

''Codex Calixtinus'' adlı kitabı alma yetkisine sadece kendisinin ve iki arşiv araştırma uzmanının sahip olduğunu kaydeden Diaz, ''Bu kilisenin papazlar meclisi, 800 yıldır bu kitabı korumayı bildi şimdi ise kendimizi korkunç bir terörist saldırının kurbanı gibi hissediyoruz. Olabilecek en iyi şey, hırsızın yada kitaba şu anda sahip olanın, onun paha biçilmez olduğunu bilmesi ve kitaba zarar vermemesi olur. Ben bu hırsızlığı kimin yaptığına ilişkin şüphelere sahip olabilirim ama, bunu söyleyemem. Çünkü ön yargılı olmak bir günahtır'' dedi.

Katedralin en değerli kitabı olarak gösterilen ve sigortası olmayan ''Codex Calixtinus''un, 1990 yılında Burgos'da sergilenmek istendiği, ancak bir sigorta firmasının bunun için 1 milyar pesetas (yaklaşık 6 milyon avro) talep ettiği ileri sürüldü.

Şimdiye kadar sadece iki kez katedral dışına çıkartıldığı söylenen kitabın, İspanya'nın ulusal kültürel değeri olarak tanındığı ifade edildi.
5 ayrı kitabın karışımından oluşan, parşömen kağıdına yazılı 225 sayfası olan ve Santiago Yürüyüşü'nü yapacak hacılara bir nevi rehber olacak bilgilerden oluşan kitabın 1964 yılında tek cilt haline getirildiği bildirildi.

İspanyol polisi, çalınan kitabı bulmak için geniş çaplı bir araştırma başlattı.

Galisya yerel basınında çıkan haberlerde, kitabın bazı koleksiyoncuların yönlendirdiği suç örgütleri tarafından çalınmış olabileceği iddia edildi.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.