Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > İlginç haberler > Anne Sütü üreten inek klonladılar


Anne Sütü üreten inek klonladılar
Tarih 03/07/2011 17:03 Yazar Onur Okuyanlar 911
Print Pdf Email RSS
www.aybilgi.net inek haberleriArjantinli bilim insanlarının anne sütüne çok yakın süt üreten inek kopyaladığı iddia edildi.
 
İngiliz The Daily Telegraph'ın haberine göre, bilimciler genetik teknoloji kullanarak doğumdan önce ineğe insana ait 'anne sütü' geni enjekte ettiler. Bunun neticesinde, klonlanan havyanın yetişkinlikte 'insanlarınkine benzer süt' verebileceği ifade edildi.Klonlamayı yapan Buenos Aires'teki Milli Tarım Teknolojisi Enstitüsü'nün açıklamasında, böylece 'bebeklerin beslenmesinde büyük önem taşıyacak bir gelişme sağlandığı' bildirildi.

Açıklamada, klonlanan ineğe 'Rosita İSA' adının verildiği ve bunun insan sütünde bulunan proteinleri içeren iki insan genini taşıyan ilk büyükbaş hayvan olduğu belirtildi.

Enstitü ile çalışan Milli San Martin Üniversitesi'nden Adrian Mutto, ''Amacımız, bebeklere anti bakteriyel ve anti viral koruma sağlayan laktoferrin proteini ile yine bir anti bakterial madde olan lysozme enjekte ederek, inek sütünün besleyici değerini artırmaktı'' dedi.

Çinli bilim adamları nisan ayında insan sütünde bulunan protein içeren GM Holstein inekleri yetiştirdiklerini bildirmişlerdi. Ancak Arjantinli ekip, Çinlilerin sadece bir insan geni kullandıklarını, kendilerinin ise sütün insanınkine daha çok benzemesini sağlayan iki gen kullandıklarını söylediler.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.