Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Türkiye haberleri > Dünyada türkçe dili bayramı başladı - 2011 türkçe olimpiyatları başladı...


Dünyada türkçe dili bayramı başladı - 2011 türkçe olimpiyatları başladı...
Tarih 15/06/2011 02:42 Yazar Onur Okuyanlar 1956
Print Pdf Email RSS
türkçe bayramı başlıyor...Tam bir yıldır sabırsızlıkla beklediğimiz Türkçe Olimpiyatları bu akşam Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirilecek muhteşem açılış töreniyle başlıyor.

130 ülkeden yaklaşık bin öğrenci 15 gün boyunca şiir, şarkı ve halk danslarıyla Türkiye'ye 'Türkçe Bayramı' yaşatacak.

http://medya.zaman.com.tr/2011/06/15/turkce-olimpiyat.jpg


Dünyanın sayılı organizasyonları arasında yer alan ve Türkiye'ye her yıl 'Türkçe Bayramı' yaşatan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 9.su bugün başlıyor.

 15-30 Haziran 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek tarihî olimpiyatlara 130 ülkeden gelecek 1.000 finalist öğrenci katılacak. Dilleri, dinleri, renkleri ve kültürleri ayrı olan dünya gençlerinin 15 gün boyunca ortak dilleri Türkçe olacak. Önceki olimpiyatlarda 'Sevgi dili ile buluşuyor, yarışıyoruz' ve 'Aynı dili konuşuyoruz' sloganlarını kullanan Türkçe Olimpiyatları, bu yıl Yunus Emre'nin dizeleriyle 'Gelin tanış olalım' diyecek.

Bu yıl olimpiyatlarda özellikle ülkelerin kendi kültür renklerini yansıtabilmelerine özel önem verdiklerini söyleyen Türkçe Olimpiyatları Genel Sekreteri Tuncay Öztürk, "Dünya bizi tanırken, bizim insanlarımızın da dünyayı ve kültürünü tanımasını hedefliyoruz." dedi. Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında bugün öğrenciler 'olimpiyat köyü' haline gelen Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri'ne giriş yapacak. Akşam ise Dolmabahçe Sarayı'nda basın ve iş dünyasından katılımın olacağı muhteşem bir açılış töreni gerçekleştirilecek. Açılış töreninde dünya gençleri Türkçe okuyacakları şarkı ve şiirler ile Türkçe Olimpiyatları'nı başlatacak.

Atatürk Türk Dili Ödülü SaakaŞvili'ye verilecek


Türkçe Olimpiyatları kapsamında yurtiçinde ve yurtdışında dünya barışına veya Türk dili ve kültürüne katkısı olanlara verilen 'Atatürk', 'Ali Şir Nevai' ve 'İsmail Gaspıralı' Türk dili ödüllerinin sahipleri belli oldu. Meclis Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam'ın başkanlığını yaptığı Tertip Komitesi'nin belirlediği özel ödüllerden Atatürk Türk Dili ödülü bu yıl Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'ye verilecek.

'İsmail Gaspıralı Türk Dili Ödülü' ünlü gazeteci-yazar Mehmet Barlas'a gidecek. 'Türk diline, kültürüne ve Türkiye'nin tanıtımına katkısı olan sanat, ilim ve fikir adamlarına' verilen Ali Şir Nevai Türk Dili Ödülü'ne de Amerika'da yaşayan ünlü sanatçı Ömer Faruk Tekbilek layık görüldü.

Şiir ve şarkı finali İstanbul'da

Bu yıl olimpiyat etkinlikleri Ankara ve İstanbul başta olmak üzere, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Edirne, Van, Sivas, Kayseri, Konya, Eskişehir, Denizli, Afyonkarahisar, İzmir, Trabzon, Samsun, Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Karaman, Erzurum, Antalya, Gaziantep dahil 24 ilde yapılacak. 18-19 Haziran'da Ankara Altınpark'ta yüz binlerce kişinin izleyeceği 'Kültür Şöleni' düzenlenecek. Türkiye Kültür Şöleni'nde 130 ülkenin kültürlerini, yemeklerini ve kıyafetlerini görme imkânı bulacak. Bu yıl şarkı ve şiir yarışmalarının finali İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. İstanbul'da ayrıca 30 Haziran Perşembe günü Sinan Erdem Spor Salonu'nda bir 'kapanış töreni' yapılacak.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
atalay KONUR
yorumlar [saptamak yanıtlamak olanak vb uyduruk kelimeleri medya kullanarak dili bozuyor.gidcem,gelcem,yapıyo,diyo,hello vb şekilde konuşan sözde kibar bayanlar türkçeyi doğru kullanmalı.sn oktay sinanoğlunun dil çabasını kutluyorum.dilimizi bozanlar bozuk yazan ve konuşmalarıyla medyadırDilimizi tam ve doğru kullandıracak olan öğretmenler türkçeyi iyi bilmeli.dil kimliğimiz ve kişiliğimizdir.yabancı kelimelerı kullanmak cehalettir MKA
26
Eyl
Arama