Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Teknoloji haberleri > TUBİTAK AB uyum için elektrik ile calışan otobüs geliştirdi (otobüs resimleri)


TUBİTAK AB uyum için elektrik ile calışan otobüs geliştirdi (otobüs resimleri)
Tarih 05/05/2011 21:59 Yazar Onur Okuyanlar 2610
Print Pdf Email RSS
otobus resimleriTUBİTAK Avrupa Birligi  uyum yasası için elektrik ile calışan  otobüs geliştirdi.

Aynı tür konvansiyonel araca göre çok daha hızlı kalkış yapabilen otobüs, saatte 100 kilometre hıza ulaşabiliyor, lityum bataryaları sayesinde 40 kilometre yol gidebiliyor.


Otobüsün bataryaları şebekeden 6-7 saatte şarj edilebiliyor. Şarj süresi, özel olarak tasarlanmış şarj sistemlerinin kullanılması halinde 30 dakikaya kadar indirilebiliyor.

TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü uzman araştırmacılarından Mekatronik Yüksek Mühendisi Murat Demirci, AA muhabirine yaptıgı açıklamada, ”Şarj Edilebilir Seri Hibrit Elektrikli Otobüs”ü TÜBİTAK TARAL 1007 programı kapsamında desteklenen ve Ulaştırma Bakanlıgının müşterisi oldugu ”Ulaştırma Sektöründe Sera Gazı Azaltımı” projesi kapsamında geliştirdiklerini anlattı.

Şebekeden şarj edilebilen seri hibrit elektrikli otobüsü Otokar firmasının Sultan 160S araç şasesi üzerinde geliştirdiklerini belirten Demirci, arka aksı 150 kilovatlık fırçasız DC elektrik motoru tarafından tahrik edilen otobüsün saatte maksimum 100 kilometre hıza ulaşabildigini ifade etti.

Elektrikli motorun kalkış torkunun içten yanmalı motora göre çok daha yüksek oldugunu, bu nedenle hibrit otobüsün konvansiyonel Sultan 160S’ye göre çok daha hızlı kalkış yapabildigini bildiren Demirci, arka bagaja yerleştirilen lityum-polimer bataryaları sayesinde sesiz ve sera gazı salınımı olmadan yaklaşık 40 kiometre yol gidebildigini söyledi.

Elektirikli otomobil üretti

Demirci, bataryaların enerjisi bittiginde otobüsteki jeneratörle bir yandan aracın tahriki için gerekli enerjinin üretildigini, diger yandan da bataryaların şarj edilebildigi hibrit çalışma moduna geçildigini kaydetti.

Hibrit çalışma modunda, konvansiyonel araca göre emisyon degerleri ve yakıt tüketiminin yüzde 20 azaldıgını anlatan Demirci, hibrit otobüsün bataryalarının istendiginde şebekeden 6-7 saatte şarj edilebildigini, özel olarak tasarlanmış şarj sistemleri kullanılması halinde şarj süresinin yaklaşık 30 dakikaya kadar indirilerek bataryaların yüzde 85 oranında doldurulabildigini belirtti.

SERA GAZININ AZALTILMASINDA ÖNEMLİ

Murat Demirci, hibrit ve elektrikli araçların, ulaştırma kaynaklı sera gazı emisyonlarının azaltılmasında çok önemli bir çözüm oldugunu vurguladı.

Özellikle gelişen batarya teknolojisi ile daha da yaygınlaşması beklenen elektrikli araçların, ”sıfır emisyon” özellikleri sayesinde çevre dostu olduguna, hibrit araçlarda ise sera gazı emisyon degerlerinin büyük oranda aşagı çekildigine işaret eden Demirci, şöyle devam etti:

”Hibrit elektrikli araçlar enerji çeşitliligine sahiptir. Geliştirilen araç istendiginde şebekeden de şarj edilebiliyor. Ülkemizin petrolde yurt dışına bagımlılıgına karşılık, elektrik enerjisinin birden çok kaynaktan üstelik yerli imkanlarla üretilebilme olanagı vardır.

Elektrik enerjisinin rüzgar, güneş, hidrolik gibi temiz enerji kaynaklarından üretilmesi halinde elektrikli araçlar daha temiz bir çevre için en ideal çözüm olacak. Üstelik elektrikli araçların sürüş maliyetleri konvansiyonel araçlara göre çok daha düşüktür. Dolayısıyla çevreye duyarlı ve çok daha ekonomik olmaları yönüyle hibrit ve elektrikli araçların önemli sosyal ve ekonomik faydaları mevcuttur.”

tubitakın elektirikli otomobil resmi

KYOTO PROTOKOLÜ’NE UYULMAZSA…

” Küresel ısınmaya karşı 189 ülkenin taraf oldugu Kyoto Protokolü’nü Türkiye’nin de imzaladıgını anımsatan Demirci, şunları kaydetti:

”Avrupa Parlamentosunun 17 Aralık 2008 tarihli toplantısında, 2012 yılından itibaren otomobil ve hafif ticari araçlarda karbondioksit emisyonunun kilometrede 120 gram seviyesine düşürülmesine, aksi takdirde her gram karbondioksit için ceza ödenmesine karar verildi.

Türkiye’de, gerek Kyoto Protokolü’ne imza konulmuş olması gerekse Avrupa Birligine uyum çalışmaları nedeniyle sera gazlarının azaltımına yönelik çalışmaların yapılması gerekiyor. Türkiye aksi takdirde Kyoto sonrası süreçte çok önemli finansal yaptırımlara maruz kalabilir.”
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Onur
yorumlar Avrupa birliği uyum yasası çerçevesinde yapılmış en güzel iş heralde Smile
05
May
Arama
 
.