Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Türk dünyası haberleri > 5 Bin Yıllık türk geleneği Nevruz'u kürtlerin sahiplenme çabaları ( kürtlerde nevruz)


5 Bin Yıllık türk geleneği Nevruz'u kürtlerin sahiplenme çabaları ( kürtlerde nevruz)
Tarih 22/03/2011 12:27 Yazar Onur Okuyanlar 15820
Print Pdf Email RSS
Kürtlerde nevruz'u sahiplenme cabaları...

Türk coğrafyasının hemen her yerinde kutlanan örnegin ( azerbeycan, özbekistan, türkmenistan, kırgızistan, taristan, uygur) ve diğer türk ülkelerinde kutlanan türklerin 5.000 yıllık şamanizm'den bu güne gelmiş olan nadir bayramlardan birtanesi olan nevruz bayramını şu sıralar kürtlerinin'miş gibi gösteren bazı etnik guruplar vardır.

Nevruz bayramını kürtlerinmiş gibi göstermektedir! Nevruz bayramı türklerin öz geleneklerindendir!

Türkiyede askeriyenin kutladığı bir nevruz kutlaması.

Son on yıldır, binlerce yıllık Türk bayramı, Kürt bayramı şekline sokulmuş, siyasi maksatlı, ortalığı yangın yerine çeviren gösteriler Nevruz bahane edilerek yapılır olmuştur.


Demirci Kawa tarafından sistemleştirildiği söylenen bu bayramın Türk bayramı olduğu, tüm Türk halkları tarafından ortak olarak kutlanması ile açık olarak görülmesine rağmen Kürtlerin bayramı sahiplenmesi, sadece siyasi amaçlıdır. Kendileri de böyle bir bayramlarının olmadığını iyi bilmektedirler.


Nevruz bayramı Türk Milletinin en büyük bayramıdır. Bu bayram binlerce yıldan beri, hatta Sovyet imparatorluğunun en acımasız olduğu dönemlerde bile ara verilmeden, tüm Türk coğrafyasında kutlanmıştır ve ebediyete kadar da kutlanacaktır. Kürtlerin bu bayramı sahiplenmelerinin tek nedeni, yukarıda söylediğimiz gibi siyasi amaçlıdır. Bizim için ise, bayramın siyasi amaçlı, bölücü, ayırımcı yönü yoktur, birleştirici, kaynaştırıcı, dostlukları güçlendirici yönleri önemlidir. Bu yüzden bu günü bayram olarak kutlamaktayız. Bayramların birleştirici, bütünleştirici özeliklerini göz ardı ederseniz, onun bayram olması mümkün olmaz.

Bu resim kırgızistanda bir nevruz kutlamasi.

Nevruz, baharın geldiği, dünyanın yeniden yaşama döndüğü çok önemli bir gündür. Doğanın, uykusundan uyandığı, insanlara yeniden yaşama olanağı sunmaya başladığının ilk günüdür. Bu yüzden Türkler, bu günü sadece yeni bir gün gibi görmezler, aynı zamanda yeni bir yılın başlangıcı kabul ederler. On iki hayvanlı Türk takvimi bu gün başlar ve bu takvim, Nevruz bayramının çok eski zamanlardan beri bilindiğinin ve kutlandığının en büyük kanıtıdır.


Türk edebiyatında, Türk halk biliminde Nevruz ile ilgili bir çok tarihi ve sosyal belgeler, bilgiler, şiirler ve edebi metinler vardır. Türk edebiyatını süsleyen Nevruziyeler, sadece Nevruz gününe hasredilmiş, günün anlam ve önemini, güzelliğini, verdiği duyguları, coşkuyu, sevinci, mutluluğu aks ettiren şiirlerdir. Türk milletinin yaşamına, edebiyatına, sosyal yaşamına, insani ilişkilerine kadar hemen her alana etki eden ve üzerinde düşünülen, eserler meydana getirilen bir günün, bizim olması kadar doğal bir şey olamaz.

 

Şunu kesinlikle söylememiz mümkündür; Nevruz; Türk’ün dehasının bir ürünüdür ve Türk milletinin binlerce yıldan beri ortak olarak kutladığı en büyük bayramıdır.

Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Onur
yorumlar Dün, gecede bu nevruz geneleniğini hib'e ve mustafaya açıklamıştım.! Smile
22
Mar
kadir
yorumlar nevruzun ağzına ........ tövbe tövbe bu nedir ya v arabaları taşlamak
22
Mar
kadir
yorumlar böle olmamalı kutlasın lar oa bir şey demiom daa yani böle olmamalııııı
22
Mar
ekrem
yorumlar ualan döne kadar yasaktı nevruz kutlamak güney doğuda şimdi sizinmi? oldu
25
Nis
Onur
yorumlar 12 hayvanlı türk takviminin başlangıcını alıp kürtler bizim diye sahiplenmeye calışıyorlar onu geçtik, hadi bayramı kutlasınlar ama serseferinde pkk, terrör ve demokrasiyle bağlaştırıyorlar. Demokrasi kelimesininde içine ettiler ya, meclisteki pkk ların suratlarına bakın hepsi erkek, terrerüst gibi yüzleri var çünkü içlerinde insan sevgisi tanışmadıkları için Smile
25
Nis
Onur
yorumlar Nevruz'u kazaklar, kırgızlar, azeriler, tatarlar, özbekler, çuvaşlar, gagauzlar, türkmenler, türkiye türkleri, yakut türkleri, uygurlar ve bir çok türk boyu bahar'ın gelişini kutlamaktadır. internette bulabilirsiniz. bütün türk boyların kutladığı kök-bayramdır kök-türkçe gibi...
19
May
selim
yorumlar snuçta kürtlerde bu ülkenin vatandaşları
19
Eki
selim
yorumlar 12 hayvanlı takvıme qereq yoq bizimkiler zaten hayvan
31
Ara
hasan
yorumlar nevruz kutlayan her halkındır.Siz de Türklere özgüymüş gibi yazmışsınız.
08
Mar
cevdet
yorumlar nevroz sadece Kürtlerin kutladığı bir bayram değildir. tüm dünyada uygulanan bir bahar şenliğidir.
14
Mar
oguzkan
yorumlar Nevruz eski türklerin kutladığı baharın gelişi bayramıdır. Bütün türk ülkelerinde kutlanan tek milli bayramdır!
14
Mar
Yonetici
yorumlar 10000'de sayfa içeriği yenilenmiştir Smile
06
May
Arama
 
.