Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Oyun haberleri > Bilgisayar oyunu ile tedavi


Bilgisayar oyunu ile tedavi
Tarih 01/03/2011 19:59 Yazar Onur Okuyanlar 1114
Print Pdf Email RSS

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQxRC5waKOZiFGsnXp_9WVfaMpY_zMNy5DV443_Z-z49160x8VUABD'de tedavi sırasında bir bilgisayar oyununun sanal gerçekliğine dalan yanık hastaları, acılarını daha az hissediyor.

Seattle kentindeki Washington Üniversitesi Harborview Yanık Merkezi’nde uygulanan tedavi yöntemi amacıyla geliştirilen üç boyutlu video oyunu yanık hastaları için acıdan kaçış imkanı sunuyor.
Sanal dünyaya tam anlamıyla dalabilmek için bir kask ve gürültü kesici kulaklıklar takan hastalar, ağrılı tedavi ile tüm görüntü ve sesleri kesmiş oluyorlar.

Profesör Hunter Hoffman ve Profesör David Patterson tarafından geliştirilen "SnowWorld" adlı basit ve sıradan video oyunları gibi çok fazla konsantrasyon gerektirmeyen bilgisayar oyununda hastalar, karadam, iglo, mamut ve penguenler gibi çeşitli objelere kartopu atıyorlar.

Penguen vurulduğunda donuyor, ikinci kez vurulduğunda patlıyor.

Bunun gibi birçok aksiyon, hastanın başka bir şey düşünmesini engelliyor ve acısını unutmasını sağlıyor.

Hastaların beyinlerinin sanal gerçekliğe girdikleri sırada, bazı bölgelerde beyin faaliyetinin yüzde 50 azalması dolayısıyla acı hissinin iyice azaldığını kaydeden araştırmacılar, bilgisayar oyunu için buz ve kar dünyasının özellikle seçildiğinin ve ateşin yanıklarını anımsatmamasının amaçlandığının altını çizdiler.

SnowWorld adlı tedavi amaçlı oyuna, aralarında New York, Hawai, Kopenhag ve Hollanda’dan birçok hastane ilgi gösteriyor.

Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.