Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Kişisel gelişim haberleri > Başarılı Kadınların Sırrı Çözüldü


Başarılı Kadınların Sırrı Çözüldü
Tarih 23/01/2011 12:51 Yazar Onur Okuyanlar 1208
Print Pdf Email RSS
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQBD5t3mxp0DenOOudohKfrIdqOHSESgS-06kGSBudWI8MsHP6HkgHer başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır teorisi hala tartışıladursun, iş hayatında başarılı olan kadınların sırrı çözüldü. Kadınların işte başarılı olmasıyla ilgili tüm ön yargıları altüst eden araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı…

ABD’de yapılan bir araştırma işte başarılı kadınların sırrını ortaya koydu.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, yaygın kanının aksine, işte başarılı olmak isteyen kadınlar, erkek gibi davranmanın cazibesine direnç göstermeli.

Araştırmaya göre, işyerinde agresif bir yaklaşım benimseyen kadınların işte başarılı olma ve terfi alma şansı kadınsı özellikler sergileyen meslektaşlarına göre daha az. İlk gruptaki kadınların uyumlu olmaya çalışmaları halinde başarı elde edecekleri belirtiliyor.

Feministlerin pek de hoşuna gitmeyecek araştırma sonuçlarına göre, bir kadının erkek dünyasında başarılı olmasının tek yolu bir kadın gibi davranması.

başarılı kadın

Araştırmada işletme master’ı yapah 80 genç erkek ve kadının kişiliklerine dair bilgiler alındı.

Sekiz yıl sonra araştırmacılar bu gönüllülerle tekrar temasa geçerek, kariyerlerinin durumuna dair bilgi aldı. Daha erkeksi davranan ve agresif bir yaklaşım sergileyen kadınların işyerinde kadınsı olanlardan daha az başarı sağladıkları tespit edildi.

Araştırmaya göre, daha kadınsı davranışlar sergileyen kadınların beş kez terfi alırken, diğerlerinin sadece bir ya da iki kez terfi alabildikleri ortaya çıktı.

Öte yandan çok fazla tehditkar görünmemek için ‘kendi kendini gözlem’ yoluyla bilinçli olarak çaba gösteren otoriter kadınların buna aldırış etmeyenlere göre daha başarılı olduğu da tespit edildi.

Virginia’daki George Mason Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, erkeklerin kendini farkında olmaları ya da olmamalarının kariyerlerini etkilemediği belirtildi.

Daha önce ABD’de yapılan bir araştırmada iş görüşmelerinde öne çıkmaya çalışan kadınların işe alınmalarının daha az muhtemel olduğu ortaya konulmuştu.

Araştırmayı yapanlardan doktor Olivia O’Neill, “Basmakalıp erkek davranışları sergilemeleri, terfi alma şanslarına zarar verebilir, bu tür davranışlar başarılı yöneticilerle özdeşleştiriliyor olsa bile” diyor.

Kaynak : GazetePort

Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.