Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Türkiye haberleri > Türkiyenin ilk insani robotu


Türkiyenin ilk insani robotu
Tarih 16/12/2010 09:13 Yazar Onur Okuyanlar 1566
Print Pdf Email RSS
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSXtxscexU7_-lgk_Ix1cxnBcCmAz62N16Tb5hOwWIY914fzkcJigTürkiye'nin ilk insansı robotu olan "Suralp", 5 yıllık bir çalışmayla tamamlandı.
.
Haber, Türk bilimadamları bir ilke daha imza attı. Türkiye’nin ilk insansı robotu "Suralp" görücüye çıktı. Çeşitli figürlerle dans eden "Suralp" Türk mühendisler tarafından yapılan ilk insansı robot olma özeliğini taşıyor.
.
Süralp'in neler yaptıgını (video) vidyo'usunu haberimizin devamında izleye bilirsiniz.

 

 


 

.

 Robotla ilgili bilgi veren Erbatur, "2001 yılında insansı robot çalışmalarına başladığında Türkiye insansı robot teknolojisinin 30 yıl gerisindeydi. Bu fark Suralp’ın Türkiye’de tasarım ve imalinden sonra 10 yıla indi. Bu gelişme ile Türkiye, insansı robot çalışmalarında en hızlı ilerleyen ülkelerden biri oldu. Bu başarının çarpıcı yanlarından biri de Suralp’ın yurt dışındaki benzerlerinden çok daha düşük maliyetle ve çok daha sınırlı bir kadro ile gerçekleştirilmiş olması" diye konuştu.

Neler Yapıyor?
Yetenekleri dansla sınırlı olmayan Suralp, değişen yüzeylerde yürüyebiliyor. Dengesi bozulduğunda ise duvardan destek alarak yürüyeyen Suralp, çöp bile atıyor. Suralp’in tek eksiği şimdilik konuşamaması... Ancak, robot Suralp, "Danstan keyif aldın mı?", "Ve Yoruldun mu?" sorularına başını sallayarak yanıt veriyor.

164 santimetre uzunluğunda 114 kilogram ağırlığındaki Suralp’in bacaklarında ve kollarında 6’şar eklem bulunuyor.

Kontrol elektroniği sırtına yerleştirilen Suralp’ın yürüme ve diğer hareket fonksiyonları, bu donanım üzerinde çalışan kontrol ve algılama algoritmaları ile sağlanıyor.

Türkiye’nin ilk insansı robotu Suralp’ın maliyeti ise dünyadaki benzerlerinden oldukça az, 1 milyon dolar.

EN ÜNLÜSÜ ASIMO
İnsansı robotların en tanınmışı, 2003 yılında görücüye çıkan ASIMO. Asimo Japon otomotiv devi Honda’nın 20 yıllık çalışmalarının meyvesiydi. Şirket, iki ayağı üzerinde yürüyen ilk robotunu 1986 yılında geliştirdi. ASIMO’nun gövde oranları ve eklemleri insanınkileri andırıyor.

ASIMO, bu sayede ileri ve geri yürüyebiliyor, merdivenlerden çıkıp inebiliyor ve köşeleri dönebiliyor.

Türkiye’de çalışmaları süren bir diğer insansı robot projesi ise ‘robot çocuk iCub’. AB projesi kapsamında geliştirilen i-cub, 3.5 yaşında bir çocuğun hareket kabiliyetine sahip.

53 eklemini hareket ettirebilen i-Cub, AB 6. Çerçeve Programı kapsamında ODTÜ’ye getirildi. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde bir ekip, icub’a bir çocuk gibi karşısındaki insanın yaptıklarını tekrarlama özelliğini ekledi.

Projede hedef çocuk robotun ‘Kutuyu ver’ ya da ‘Bardağı kaldır ’ türünden isim ve fillerden oluşan cümlelerle iletişim kurmasını ve önceden hiç görmediği nesne ve aletleri kullanabilmesini sağlamak. (ntvmsnbc)

 Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Onur
yorumlar Bu teknolojiyi gören ülke sizden korkarmı a.k hiç çıkmasa daha iyidi. japonların 60 sene önce yaptıgı ilk robotlar gibi kabloyla calışıyor hadi geçtik onu hareket etmesi bile ayrı dert robotun Smile) sen bunları savaş robotu olarak planlayıp kullanasıya zaten dünyanın sonu gelececek a.k ben yapacağınız işin...

Ama gece hiç yoktan iyidir en azından biri sorunca yerli yapımı kablolu robotumuz var dersini Smile
16
Ara
MESERRET AKYOL
yorumlar türkiye de yillar önce 1964 de yapilmisti insan tipi robot . TEKNOLOJININ OLMADIGI IMKANLARIN KISITLI OLDUGU YILLARDA Yapan kisi bayburtlu elektirik ustasi sevki özdemirdir.yani benim babam .yukardaki robotta benziyen kablolu, konusan ,siir okuyan saga sola dönen, yerine göre kollarini hareket ettiren ve hatta gözleri yanip sönen robut tu.görüntüleri bayburt medya com.da bulabilirsiniz.1964 yilinda bayburtun dusman iskalinden kurtulusu törenleri de gösterileri icin yapilmistir. canim babamin ellerinden öpüyorum.
04
Mar
Onur
yorumlar 1964'de yaptı ise çok güzel bir başarı, fakat devlet işte kendini geliştirmek isteyen başarıları kişilerin arkasında durmadığı için çoğu avrupaya yada amerikaya gidiyorlar. Smile
06
Mar
kadir
yorumlar Smile Smile Smile Smile
07
Mar
Arama
 
.