Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > Dunya benzeri goldilocks adinda yeni gezegen bulundu.


Dunya benzeri goldilocks adinda yeni gezegen bulundu.
Tarih 02/10/2010 23:54 Yazar Onur Okuyanlar 1612
Print Pdf Email RSS
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSdp_VnkYIsXjc__RToRRU86YIkmBZYFAM9f9P-0C6lFR9CLDU&t=1&usg=__kKSSO2eVq_X5BrBLoCWMd8QWSQE=Bilimadamları Dünya'dan 20 ışık yılı yani yaklaşık 120 trilyon mil uzaklıktaki bir gezegenin, bağlı olduğu yıldıza uzaklığının, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayacak bir mesafede bulunduğunu tespit etti.

NEW YORK - Bilimadamları bağlı oldukları yıldıza yaşama uygun mesafede bulunan gezegenleri "Goldilocks" (Düğün Çiçeği) şeklinde anıyor. Bu ismin kaynağı ise orijinal adı "Goldilocks and Three Bears" olan "Üç Ayı" masalı.

NEW YORK - Bilimadamları bağlı oldukları yıldıza yaşama uygun mesafede bulunan gezegenleri "Goldilocks" (Düğün Çiçeği) şeklinde anıyor. Bu ismin kaynağı ise orijinal adı "Goldilocks and Three Bears" olan "Üç Ayı" masalı.

Amerika Ulusal Uzay Vakfında düzenlenen basın toplantısında bulgularını açıklayan Carnegie Institution astronomi uzmanı Paul Butler, "Suyun olması için gezegenin ne çok soğuk ne de çok sıcak olmaması gerek. Bunun için de ne çok uzak olacak ne de çok yakın" dedi.

Astronomlar son 10 yılda uzayda yüzlerce gezegen tespit etti. Ancak bunların tamamı, yıldızlarına, ya su varsa bile buz halde olacağı kadar uzak ya da su bulunmayacak sıcaklıktaki kadar yakın konumlardaydılar.

Butler, "Gliese 581-g" gezegeninin tam doğru konumda olduğundan artık emin olduklarını açıkladı. Ancak, gezegende su olup olmadığıyla ilgili henüz bir bulguya sahip değiller. Basın toplantısında, "Şimdilik tek bildiğimiz, bu gezegen sıvı halde su için ideal mesafede. Ve yüzeyinde suyu koruyacak atmosfer yoğunluğuna sahip. Bunun dışında bir yaşam olduğu ile ilgili söylenecek her şey spekülatif olur" diye konuşan Butler yine de spekülasyon yapmaktan kendini alamadı: "Dünyada bir söz vardır. Nerde su varsa orada hayat vardır."

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi astronomlarından Jim Kasting, "İlk defa gerçekten heyecanlıyım. Bu gezegen, hayata tam müsait ilk gezegen" dedi.

GÜNEŞ SİSTEMİMİZE ÜRKÜTÜCÜ DERECEDE BENZİYOR
Büyüklüğü Dünyanın yaklaşık 3 katı olan gezegenin de bağlı olduğu "Gliese 581" yıldızının sisteminde tespit edilmiş 6 gezegen var. California Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Profesörü Steven Vogt, "Gliese 581-g" gezegeninde hayat bulunmasa bile, "Gliese 581" yıldızının sisteminin, Güneş sistemimize "ürkütücü bir benzerlik" taşıdığını şöyle açıkladı:

"Yıldızın yörüngesinin iç kısmında, bizdeki Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gibi grup halinde gezegenler bulunuyor. Sonra bizim Jüpiter gibi yıldıza uzakta yalnız durumda gezegen var. Gliese 581’in bütün sistemi, bizim dünyamızın güneş etrafındaki yörüngesinin içine sığacak büyüklükte. Çünkü bu yıldız bilimadamlarının güneşe oranla küçük oldukları için ‘kırmızı cüce’ dediği boyutta."

Gezegeni bulan iki bilimadamından biri olan Vogt, gezegeni eşinin adıyla Zarmina diye anıyor.

BİR WATLIK AMPÜL GİBİ
NPR radyosuna konuşan Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezinden ‘gezegen avcısı’ David Charbonneau bunu, "Eğer Güneş’i 100 Watt’lık bir ampul gibi düşünürseniz bu yıldız 1 Watt’lık ampül gibi" sözleriyle açıklayarak, "Yani gezegenin dünya ile aynı sıcaklığa sahip olması için, bizim güneşe olan yakınlığımızdan daha yakın olması gerek yıldıza" dedi.

Bundan sonra yapılacak olanının söz konusu gezegen ile yakınındaki diğer muhtemel Goldilocks gezegenlerin, oksijen ve yaşam gerekli diğer kimyasalları bulundurup bulundurmadığını tespit için atmosferlerini analiz çalışmaları olacağını ifade etti. Bu çalışmalar yıllar sürebilecek ancak Charbonneau bunu eninde sonunda başaracaklarını belirtti.

Astronomi dünyasını dalgalandıran bu yeni açıklamalar, "Evrende yalnız mıyız?" sorusunu yeniden gündeme taşıdı. Steven Vogt, yeni gezegende hayat konusunda oldukça ümitli olduğunu belirterek, "Bir kere doğru koşullar olduğunda hayatın gelişmesini engellemek mümkün değil" diye konuştu.(anka)

Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.