Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > İslam Ülkeleri Atağa Kalktı


İslam Ülkeleri Atağa Kalktı
Tarih 22/09/2010 09:15 Yazar Onur Okuyanlar 1486
Print Pdf Email RSS
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRq5CigP2NQrELJHjHk-qr6cNoDdJ1a0AdBHHRhQ7JTsrLpIQI&t=1&usg=__yRMHgyb7zk0XS4TJ1Ki1sj8ONk8=      İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) bünyesindeki çalışmada son noktaya gelindi. 57 üyenin destek verdiği bağımsız İnsan Hakları Komisyonu’nun kuruluş çalışmaları tamamlandı.

Bu çalışmalarla birlikte İnsan Haklarını tekellini bulunduran güçlerin haksız ithamlarına da son verilmiş olacak.

Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Genel Sekreterliğini yaptığı İslam Konferansı Örgütü’nün son beş yıldan bu yana süregelen reformunun en önemli yapıtaşlarından birisi geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız gerçekleştirildi.

 

İslam dünyasındaki insan hakları normlarını yükseltmeyi hedefleyen bu bağımsız kurul, önümüzdeki günlerde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de, Dışişleri Bakanları toplantısında üyelerin onayına sunulacak. Burada onaylanarak yürürlüğe girmesi beklenen Komisyon, BM İnsan Hakları Yüksek Konseyi gibi bağımsız çalışacak.

 

Tavsiye niteliğinde kararlar alacak olan Komisyon, sadece üye ülkelerdeki sivil, demokratik, siyasi, sosyal ve ekonomik hakların iyileştirilmesi yönünde faaliyet gösterecek. Komisyon’un kurulmasının tarihi bir adım olduğunu belirten İhsanoğlu, “Komisyon, İslam dünyasında insan hakları normlarını yükseltmeyi hedefleyen bir kuruluş olacaktır”dedi.

 

Kaynak:Bugün

Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.