Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Türkiye haberleri > Hükümet Sınır Ötesi İçin Düğmeye Basıyor


Hükümet Sınır Ötesi İçin Düğmeye Basıyor
Tarih 14/11/2007 00:26 Yazar Onur Okuyanlar 1342
Print Pdf Email RSS
Hükümet, Sınır Ötesi Operasyon İçin Orduya Verilecek 'Siyasi Direktif' Konusunda Düğmeye Basıyor. Başbakan Erdoğan'ın, Operasyonun Kış Şartları Ağırlaşmadan Yapılacağını Söylediği Öğrenildi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan başkanlığında gece geç saatlere kadar süren bir toplantı gerçekleştirdi.


Erdoğan'ın Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile görüşmesinin ardından gerçekleşen toplantının ilk bölümüne Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de katıldı. Toplantıya Kuzey Irak'a yönelik yapılması gündemde olan sınır ötesi operasyonun damgasını vurduğu kaydedildi. Başbakan Erdoğan'ın kurul üyelerine gelinen noktayla ilgili bilgi


vererek, "Kış şartları ağırlaşmadan bu işi bitirmek zorundayız. Bu anlamda operasyon tarihinin yaklaştığını söyleyebilirim. Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri ile aramızda görüş birliği var" dediği öğrenildi. Erdoğan'ın, hafta sonunda Irak Başkanı Nuri El Maliki'nin bir danışmanın temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geleceğini belirttiği ve Maliki'nin danışmanıyla bölgede teröre yönelik alınacak önlemlerin konuşulacağını bildirdiği ifade edildi. Erdoğan'ın hafta sonundaki bu görüşmelerden sonra operasyon

için düğmeye basılacağının sinyalini verdiği, ancak operasyonun kapsamı ve tarihi konusunda net bir bilgi vermediği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın, toplantıda, ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşmenin detaylarına ilişkin de kurul üyelerine bilgi verdiği öğrenildi. Erdoğan'ın Bush'a 'Ya Barzani'yi ya Türkiye'yi tercih etmek durumundasınız' dediği, Bush'un 'Biz Türkiye'nin yanındayız' diye cevap verdiği kaydedildi. Erdoğan'ın Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü varlığının bertaraf edilmesi amacıyla ABD ile bazı noktalara yönelik ortak operasyonun da gündemlerinde olduğunu kaydettiği ifade edildi.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama